CMA’dan Değerli Activision Blizzard Açıklaması

CMA kuruluşunun Nisan ayının sonunda vereceği en son karar öncesinde, bugün Activision Blizzard satın alımı sürecinde kıymetli bir eşik daha aşıldı. İbre Microsoft tarafını göstermeye devam ediyor. Ayrıntılar haberimizde.

Bildiğiniz üzere, uzun vakte yayılmış olan Activision Blizzard satım sürecini takip ediyor ve sizi de bilgilendiriyoruz. Yakın bir vakitte Microsoft ile Nintendo ve NVIDIA ile farklı ayrı imzalanan onar yıllık mutabakatların sonrasında, ibre Amerika menşeli şirketten yana dönmüştü.

Bir evvelki haberimizde, FTC tarafından Microsoft ile Sony ortasındaki mahkeme sürecini etkileyebilecek Japon teknoloji devinin her bir üçüncü parti mutabakatının kopyalarının ve Jim Ryan tarafından beyan edilen dokümanların ve bağlantıları evrakların sunulması için Sony üzerinde baskı kurulduğunu aktarmıştık. Tıpkı haberimizin içeriğinde, Avrupa Komisyonu’nun satın alıma da onay verdiğinin bilgisine yer vermiştik.

CMA’dan Kıymetli Activision Blizzard Açıklaması Geldi

Bugün ise bir eşiğin daha aşıldığı ortaya çıktı. Bildiğiniz üzere CMA, tıpkı Sony üzere satın alımın rekabet ortamının baltalanabileceği tarafında büyük bir telaş duyuyordu. Lakin bu tasa epeyce azalmış durumda. Kuruluş tarafından yayınlanan yeni bildiride, duruma bağlı kilit tasaların artık bir sorun teşkil etmediğinden bahsetti.

Microsoft, Sony ve öbür şirketlerden gelen yapılan geri bildirimleri takiben CMA tarafından söylenene nazaran, Call of Duty markasının Xbox tarafına para kaybından öbür bir şey getirmeyeceği için platforma özel olarak satışa çıkartmasının rastgele bir mantıklı açıklaması olmayacak. Ne var ki Nintendo ve NVIDIA ile yapılan mutabakatların CMA tarafından verilen bu karara bir tesirinin olup olmadığı bilinmiyor.

Elbette bu satın alımın önünde hiçbir mahzurun kalmadığı manasına gelmiyor. Zira, CMA kuruluşunun hala bulut oyun pazarının etkilenip etkilenmeyeceği tarafındaki tasası mevcudiyetini koruyor. Lakin bu gelişme, Microsoft açısından büyük bir değer taşıyor. Sonuncu karar ise Nisan ayının sonunda verilecek.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)