Counter-Strike 2 macOS İçin Sunulmayacak

Valve heyecanla beklenen Counter-Strike 2‘yi Eylül ayı sonunda oyuncular ile buluşturdu. Öte yandan, Mac kullanıcıları yeni güncellenen oyununun macOS için takviye sunmadığından şikayet etmişti. Artık ise Valve, Counter-Strike 2’nin macOS için yayınlanmasının planlamadığını kesin olarak doğruladı.

Steam takviye kısmında şirket, DirectX 9 ve 32 bit işletim sistemleri de dahil olmak üzere eski donanımlara yönelik dayanağın sona erdiğini belirtti. Bu atılımın bir kesimi olarak şirket artık macOS’u da desteklemeyecek.

Valve’a nazaran DirectX 9, 32-bit ve macOS sistemlerinin birleşimi Counter-Strike: Küresel Offensive’in faal oyuncularının %1’inden azını oluşturuyor. Sonuç olarak Counter-Strike 2, Windows ve Linux’un sırf 64 bit sürümlerini destekleyecek.

Bu açıklama, CS:GO’ya yönelik 26 GB’lık bir güncellemenin oyunu macOS sistemlerinde oynanamaz hale getirmesinin akabinde geldi. Valve, Mac kullanıcılarının Prime Status yükseltmeleri için para iadesi sunarken, Apple aygıtlarında oyun dünyasının en kalıcı serilerinden biri için resmi takviyenin ve geliştirmenin sona erdiğinin sinyalini veriyor.

Kararın art planında Apple’ın Vulkan grafik API takviyesi sunmamasının kıymetli bir zorluk oluşturmasının yattığı düşünülüyor. Açık kaynaklı MoltenVK kütüphanesi Vulkan’ı Mac’e getirse de Counter-Strike 2’nin gerektirdiği birtakım gelişmiş özellikleri sunmakta eksik kalmış durumda.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)