İngiltere, Microsoft’un Activision Blizzard Alımını Onayladı

Microsoft, Activision Blizzard satın alımı için İngiltere Rekabet ve Piyasalar Kurumu (CMA)’ndan sonunda onay aldı. Bu, Microsoft’un oyun yayıncısını 68,7 milyar dolarlık satın alma sürecini tamamlamasının önünü açıyor.

CMA başlangıçta Microsoft’un yayıncıyı Nisan ayında geri satın alma planlarını onaylamadı. Lakin antitröst otoritesinin yeşil ışığı, Microsoft’un Temmuz ayında düzenleyici tarafından lisana getirilen rekabet telaşlarını gidermek gayesiyle muahedeyi tekrar yapılandırmayı kabul etmesinden sonra geldi. Bu imtiyazın, gelişen bulut oyun pazarında daha fazla rekabeti teşvik edeceğine inanılıyor

Yeniden yapılanmanın bir kesimi olarak Microsoft, Activision Blizzard’ın Avrupa dışındaki bulut oyun haklarını 15 yıllığına Ubisoft’a satmayı kabul etti. Bu, Microsoft’un bulut oyunları üzerinde monopol denetimi elde edememesini sağlıyor ve Ubisoft’un Activision oyunlarını kendi akış hizmetleri için lisanslamasına imkan tanıyor.

Nihai düzenleyici onayla birlikte Microsoft’un Activision Blizzard satın alımını tamamlaması bekleniyor. Muahede ile Call of Duty, World of Warcraft, Overwatch ve Candy Crush üzere tanınan seriler Microsoft çatısı altına getirecek. Bu, Microsoft’un şimdiye kadarki en büyük satın alımını temsil ediyor ve onu gelir bakımından üçüncü büyük oyun şirketi yapacak.

Hem Microsoft hem de Activision Blizzard, CMA’nın kararını memnuniyetle karşıladı. Microsoft lider yardımcısı Brad Smith, şirketin satın alma yoluyla dünya çapındaki oyunculara ve bölüme yarar sağlamayı sabırsızlıkla beklediğini söyledi.

Ek olarak Avrupa Komitesi, Mayıs ayında Microsoft’un Activision Blizzard’ı satın alma planını onaylamıştı. Münasebetiyle bu kapanış, muahedenin tekelci tasalar nedeniyle düzenleyicilerin incelemesine maruz kaldığı 20 aylık uzun onay sürecini de sona erdiriyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)