AB Vatandaşları İçin Reklamsız Instagram ve Facebook Aboneliği Geliyor

Meta’nın önümüzdeki haftalarda Avrupa Birliği’nde yaşayanlara Instagram ve Facebook platformlarına reklamsız erişim sağlayacak bir yol sunulmasının planlandığı ileri sürülmüş durumda.

Wall Street Journal ve Ars Technica’nın ismi açıklanmayan kaynaklara dayandırdığı haberlere nazaran, Meta’nın AB’de taşınabilir aygıtlar ile Instagram kullananlara özel reklamları ayda 14 dolara kaldırmanın bir yolu sunulabilir. Ayrıyeten ayda 17 dolara masaüstünde hem Facebook hem de Instagram reklamlarından kurtulmanın bir yolu sunulabilir. Meta, reklamlı seçeneği ise kestirim edebileceğiniz üzere fiyatsız olarak tutmaya devam edecek.

Bu çeşit planlarla ilgili daha evvel söylentiler ortaya çıkmıştı lakin reklamsız planların vakit çizelgesi ve fiyat etiketi hakkında birinci sefer muhtemel bilgiler sağlanıyor. Meta, kullanıcılarına istekleri olmadan reklam gösterebilmek için şahsî dataları alan Instagram yahut Facebook üzere hizmetler sunamayacağını sav eden Avrupalı düzenleyiciler tarafından 30 Kasım’a kadar baskıyla karşı karşıya kalacak. Aboneliğe dayalı reklamsız bir toplumsal ağ sunma seçeneğinin bu düzenleyicileri yatıştırma emeli taşıdığını söyleyebiliriz.

Meta, bu yılın başlarında Avrupa Data Müdafaa Konseyi tarafından 1,2 milyar euro para cezasına çarptırıldı. Ceza, Meta’nın Avrupa vatandaşlarının şahsî bilgilerini ABD merkezli Facebook sunucularına aktarması nedeniyle verildi. Meta ise karara itiraz etmişti.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)