Amazon Birinci İnternet Uydusunu Muvaffakiyetle Fırlattı

United Launch Alliance, Amazon tarafından gerçekleştirilen birinci uydu fırlatmasının başarılı olduğunu duyurdu. Şirketin Atlas V roketi, Cuma günü birinci iki Project Kuiper uydusunu alçak Dünya yörüngesine taşıdı. Protoflight ismi verilen misyon, Florida’daki Cape Canaveral Uzay Kuvvetleri İstasyonundan gerçekleştirildi. Amazon, Starlink gibisi internet uydu teşebbüsü Project Kuiper üzerinde uzun müddettir çalışıyor. Daha evvel prototiplerin geçen yılın sonuna kadar piyasaya sürülmesi planlanıyordu.

Şirket, Protoflight misyonunu gerçek dünya datalarını kaydetme ve bunu laboratuvar ile saha testlerinden elde edilen bulgulara ekleme talihi veren kıymetli bir öğrenme fırsatı olarak görüyor. Amazon, ağın yer ve uzayda nasıl performans göstereceğine dair daha fazla bilgi edinmeyi bekliyor. Bu tıpkı vakitte uydu sürece, fırlatma ve misyon operasyonlarına yönelik bir test niteliğinde. Misyon bittiğinde Amazon, atmosferde yanmadan evvel her iki uyduyu da etkin olarak yörüngeden çıkaracak.

Amazon, Project Kuiper’ın emelinin dünya çapında hizmet almayan ve yetersiz hizmet alan topluluklara süratli ve uygun fiyatlı geniş bant sunmak olduğunu söylüyor. Şirket, FCC onayını aldıktan sonra önümüzdeki 6 yıl içinde 3.200’den fazla uyduyu konuşlandırmayı planlıyor. Amazon, üretim uydularını 2024 yılının birinci yarısında fırlatmayı ve gelecek yılın sonuna kadar kimi müşterilerle beta testlerine başlamayı planlıyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)