AMD, Linux’ta Zen 4 Güvenlik Özelliklerini Etkileyen Yanılgıyı Giderdi

Phoronix, yakın vakitte AMD Zen 4 işlemciler için yeni kusur düzeltmelerinin Linux 6.6 sürümüne uygulandığını bildirdi. Düzeltme, Single Threaded Indirect Branch Predictors (STIBP) devre dışı bırakıldığında Zen 4 yongalarında meydana gelebilecek tanımlanmamış komut istisnalarıyla ilgili bir sorunu gideriyor.

STIBP, Zen 4’te kısım iddiası paylaşımını bir fizikî çekirdek ve fizikî çekirdekle birlikte kullanılan mantıksal çekirdeklerle (yani SMT/HyperThreading) sınırlayan bir kısım iddiası özelliği. Bu özellik, Spectre Variant Two muhafazalarının bir kesimi olarak Zen 4’ün varsayılan güvenlik yamalarına entegre edildi.

Diğer emsal CPU güvenlik hafifletmeleri üzere, STIBP’yi aktifleştirmek bir performans düşüşüne neden olabiliyor. Sonuç olarak, kullanıcılar güvenliğin daha az değerli olduğu durumlarda performansı yine kazanmak için STIBP’yi devre dışı bırakmayı tercih edebilir.

Tekrarlamak gerekirse, kusur düzeltmesi sadece STIBP kapalı olduğunda meseleleri düzeltmek için gerekli. Yani faal olduğunda bir sorun yok. STIBP Zen 4’te varsayılan olarak faal olduğundan birçok kullanıcı sorun yaşamayacak. Sadece STIBP’yi devre dışı bırakmış bireyler sorunlardan etkileniyor.

Linux yayını, STIBP düzeltmesinin evvelki kararlı çekirdek sürümlerine de geleceğini bildirdi lakin bir vakit belirtmedi. Başka işletim sistemlerinin de etkilenme ihtimali olsa da şimdilik Windows tarafında önemli bir sorun görünmüyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)