AMD, Nod.ai İsimli Yapay Zeka Yazılımı Şirketini Satın Aldı

AMD, açık kaynaklı yapay zeka yeteneklerini geliştirmek için Nod.ai isimli açık kaynaklı yapay zeka yazılım şirketini satın aldığını duyurdu.

2013 yılında kurulan Nod.ai, AMD’nin silikonlarına yönelik yapay zeka tahlillerinin dağıtımını hızlandıran geliştirici araçları, kitaplıklar ve modellerden oluşan bir yazılım ekosistemi geliştirdi.

AMD, yapay zeka iş yükleri için gerekli birikime sahip lakin NVIDIA’nın CUDA yazılım platformu, GPU programlama için fiili sanayi standardı olarak yükseldi ve rakiplerine karşı bir avantaj sağladı. Öte yandan NVIDIA CUDA tescilli ve kapalı kaynak durumunda. Bu, AMD’nin ROCm programlama yığını üzere açık kaynak tahlilleri kullanma stratejisiyle tam bir tezat oluşturuyor.

AMD Yapay Zeka Kümesi Kıdemli Lider Yardımcısı Vamsi Boppana satın almayla ilgili açıklamasında şunları söylüyor: “Nod.ai’nin satın alınmasının, yapay zeka müşterilerine AMD donanımı için ayarlanmış yüksek performanslı yapay zeka modellerini basitçe dağıtmalarına imkan tanıyan açık yazılım sunma yeteneğimizi kıymetli ölçüde geliştirmesi bekleniyor. Yetenekli Nod.ai grubunun eklenmesi, açık kaynak derleyici teknolojisini ilerletme ve AMD eser portföyünde taşınabilir, yüksek performanslı yapay zeka tahlillerini aktifleştirme yeteneğimizi hızlandırıyor. Nod.ai’nin teknolojileri bugün halihazırda bulutta, uçta ve çok çeşitli uç nokta aygıtlarında yaygın olarak kullanılıyor.”

Nod.ai’ın pahası yakın vakitte 36,5 milyon dolar olarak belirlendi lakin AMD bu satın alımının mali kaidelerini açıklamadı.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)