Apple Güçlü Bir Arama Yazılımı Geliştirmek İçin Çalışıyor

Apple tarafından güçlü bir arama yazılımı teknolojisi geliştirmek için çalışıldığı ileri sürüldü. Şirketin bu sayede arama hünerlerini geliştirmek ve bunu Google ile pazarlık kozu olarak kullanmak istediği söz ediliyor.

Google, arama motorunu Apple eserlerinde varsayılan olarak tutmak için Apple’a yüklü bir sayı ödemek zorunda. Artık Apple kendi arama teknolojisine sahip olduğunda, Google’dan daha büyük ölçülerde para koparabilir.

Bloomberg‘e nazaran Apple, birtakım uygulamalarında yeni arama teknolojisini (kod ismi Pegasus) esasen kullanıyor lakin çok yakında bu App Store’a da gelecek. Öbür taraftan Apple’ın arama teknolojisini Google Arama ile esasen birleştirdiği alanlardan biri ise Spotlight. Şirket daha evvel kullanıcıları sorularına yanıt verebilecek sitelere yönlendirme özelliğini buna eklemişti.

Google aramada baskın olabilir fakat şirketin hâlâ Apple’a ve onun milyarlarca kullanıcısına muhtaçlığı var. Muahede yürürlükte olduğu sürece Apple’ın müşterilerini Google’a yönlendirme konusunda bir teşviki var. Apple, Google aramayı ne kadar teşvik ederse, Apple o kadar fazla para kazanır.

Apple kendi arama motorunu başlatmamış olsa da alanla hala epey ilgili. Eylül ayının sonunda Microsoft’un, Bing arama motorunu iPhone üreticisine satmak için 2020 yılında Apple ile keşif görüşmelerine başladığı bildirildi.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)