AV1 Yayın Dayanağı YouTube’a Geliyor

EposVox, yakın tarihli bir görüntüde YouTube’un platforma AV1 canlı akış takviyesi getirmek üzere adımlar atacağını açıkladı. AV1 projesi şu anda beta basamağında ve hazır olduğunda dayanak sağlanacak. AV1, YouTube yayınlarında kıymetli bir kalite artışı sağlayacak ve hudutlu bit suratlarıyla 4K 60FPS’ye kadar yayın yapılmasına imkan tanıyacak.

YouTuber, Google’ın canlı akış AV1 yeteneklerini denetim etmek için OBS 29.1’in bir geliştirme yapısına erken erişim sağladı. YouTube, gelişmiş RTMP olarak bilinen yeni bir canlı görüntü akışı standardı için beta dayanağını kullanıma sunmuş görünüyor.

EposVox, AV1 oyun içeriğini direkt YouTube’da yayınlamak için OBS 21.9 geliştirme yapısıyla Enhanced RTMP testleri yaptı. EposVox’a nazaran kalite H.264’e kıyasla gece ve gündüz kadar farklı. AV1 takviyesi, imgelerin çok daha kaliteli olmasını sağlarken pikselleşme sıkıntılarını da ortadan kaldırıyor.

AV1’in yarattğı farka öteki bir örnek olarak, YouTuber Halo Infinite’in AV1 1440P 60 FPS canlı akışını 500 kbps’de çalıştırabildi. Yani bit suratı Twitch sonundan 15 kat daha düşüktü ve yayın herkes tarafından izlenebilir haldeydi. Yeni görüntü standardı hakkındaki tüm ayrıntılara daha evvel ele almıştık:

  • AV1 Nedir? 8K Takviyeli Görüntü Standardı Hakkında Her Şey!

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)