Bir devranın sonu: Toshiba satılıyor!

Japon teknoloji devi Toshiba mali açıdan güç devirler geçiriyor. Şirket bellek yongası üreticisi Kioxia Holdings’in yüzde 40’lık payıyla bir arada büyümeye devam ederken muhasebe yanından vuruldu. Marka yaşadığı ağır finansal kayıplara daha fazla dayanamadı ve Japan Industrial Partners’ın (JIP) teklifini kabul etti.

15,2 milyar dolarlık satın alımla teknoloji dünyasında bir evre daha kapanacak!

Japan Industrial Partners Toshiba’yı bünyesine katmak için 15,2 milyar dolar teklif etti. Şirket içine girdiği maddi çıkmazda bu teklifi kabul etti ve muahedeyi imzaladı. Buna nazaran şu an Japon borsasında 1,8 milyar Yen yani 14 milyar dolar pahaya sahip olan 147 yıllık teknoloji devi artık JIP bünyesine dahil olacak.

JIP yani Japan Industrial Partners’a yakından bakarsak şirket Orix, Chubu Electric Power ve Rohm üzere çeşitli bölümlerden firmalara sahip. Yani Japonya üzerinde Toshiba üzere kahra giren birçok şirketi satın alarak kendi bünyelerinde işletmeye devam ediyorlar diyebiliriz.

Peki Toshiba bu duruma nasıl geldi?

Toshiba’nın 147 yıllık çınarı nasıl devirdiği de merak konusu tabi. Başarılı teknoloji devi ne oldu da bu duruma geldi? Aslında bu iş 2017 yılına dayanıyor. Marka o periyot ABD’de bir nükleer santral ihalesi aldı ve çalışmalara başladı. Lakin işin sonucu başarısız oldu ve bundan Toshiba sorumlu tutuldu.

Bu başarısızlığın getirdiği sorumluluksa şirket üzerinde mali bir yük oluşturdu ve şirketi iflasa hakikat sürüklemeye başladı. Akabinde şirketin en büyük kapalı hissedarı Effissimo Capital Management fonu da Toshiba üzerinde önemli bir baskı yapmaya başladı.

Bu baskılar ve mali yükler karşısında Toshiba 2022 yılının ilkbaharından itibaren satın alım teklifleri istemeye başladı. Ancak JIP’e kadar birçok firma gerçeğe dayanmayan “komik sayılabilecek” teklifler verdi. JIP ise bugüne kadar verilebilecek en gerçek teklifi yaptı ve Toshiba ile anlaştı.

Son çeyrek raporları pekte iç açıcı olmayan Toshiba önümüzdeki perşembe günü itibariyle artık bir JIP kümesi şirketi olacak. Toshiba’nın geleceğiyle ilgili bir açıklama yapılmasa da şirketin teknoloji üretmeye devam edeceği varsayım ediliyor. Pekala siz neler düşünüyorsunuz? Yorumlarınızı bekliyoruz!

Değerlendirme
0 (0 Oy)