Dijitalleşmeyle kişiselleştirmeyi bir ortada sunan markalar rekabette öne çıkacak

Yeni Kuşak Müşteri Tecrübesi İdaresi Araştırması 2023’e nazaran; tüketiciler samimiyete dayalı bir bağlantı, şahsileşmiş ve tahlil odaklı hizmet arıyor

 

DİJİTALLEŞMEYLE KİŞİSELLEŞTİRMEYİ BİR ORTADA SUNAN MARKALAR REKABETTE ÖNE ÇIKACAK

 

Gelişen teknolojilerle tüketiciyle temas notlarının daima arttığı ve çeşitlendiği günümüzde, tüketiciler kendilerini özel hissedebilecekleri tecrübeleri içselleştiriyor. Müşteri Tecrübesi İdaresi ve Teknolojileri Derneği tarafından PwC Türkiye ile gerçekleştirilen ‘Yeni Kuşak Müşteri Tecrübesi İdaresi Araştırması 2023’, tecrübe idaresinde değişimin anahtarının artık beklentilerin ötesine geçtiğini gösteriyor. Araştırmaya nazaran; tüketiciler markalarla paha odaklı bir bağ kuruyor, her 10 tüketiciden 7’sinin bedelleriyle örtüşmeyen markalardan alışverişi bırakıyor. Bununla birlikte tüketiciler şeffaflık ve samimiyete dayalı bir irtibat, şahsileşmiş ve tahlil odaklı bir hizmet arıyor. Araştırma sonuçlarını pahalandıran MDYD İdare Şurası Lideri C. Banu Süratli, “Artık daha fazlasını isteyen, daha şuurlu bir kitle var önümüzde. Bu nedenle tüm markaların tüketicilerin değişen beklentilerini merkeze alması ve rekabet şartlarındaki değişimi göz arkası etmemesi gerekiyor” dedi.

 

Tüketicilerin giderek artan hizmet ve kalite beklentisi, müşteri tecrübesini harikaya taşıyan ögeleri fiyat ve performansın monopolünden çıkardı. Tüketicilerin markalar ile kurduğu bağ; fiyat, kalite ve tecrübe beklentilerinin ötesinde, paha odaklı bir tabana oturuyor. Kıymet odaklı değerlendirmeler ise markaların müşteri ve çalışanlarına atfettiği kıymet, çeşitlilik ve kapsayıcılığa ait yaklaşım, sürdürülebilirlik ve çevresel sıkıntılara ait aksiyonlar ve toplumsal problemlere ait hassaslık başlıklarından oluşturuyor. 

 

Dijitalleşmeyle kişiselleştirmeyi bir ortada sunan markalar rekabette öne çıkacak

 

Tüketicilerin dijitalleşen, ferdî eser ve hizmetler sunabilen, kıymetleri kendi bedelleriyle örtüşen markalarla daha sıkı bir bağ kurduğuna dikkat çeken MDYD İdare Heyeti Lideri C. Banu Süratli, “Araştırma sonuçlara nazaran; tüketicilerin %56’sı, taşınabilir aygıtların alışveriş hedefiyle kullanımının giderek artacağını düşünüyor. 18-24 yaş aralığındaki tüketiciler ortasında taşınabilir kullanımının artacağını öngörenlerin oranı ise daha da yüksek. İştirakçilerin %34’ü gelecek devirde dizüstü bilgisayar kullanımının da ağır olacağını belirtiyor. Türkiye’deki tüketicilerin dörtte biri, önümüzdeki 6 ayda toplumsal medya platformlarından alışveriş yapma eğiliminin artacağını düşünüyor. E-ticarete yönelimin artacağını düşünenlerin oranı ise yaklaşık %90. Bu nedenle dijital imkanlarla şahsileştirilmiş tecrübesi bir ortada sunan paha odaklı şirketlerin rekabette olumlu ayrışmasını bekliyoruz” sözlerinde bulundu.

 

Otomasyon yaygınlaşsa bile gerçek şahıslarla etkileşim ehemmiyetini kaybetmiyor

 

Teknoloji odaklı yeni kuşak tecrübe beklentileri daima gelişirken, tüketiciler insan temasının ortadan büsbütün kalkmasını istemiyor. Bilhassa yaşanacak rastgele bir aykırılıkta müşteri temsilcisi ile irtibat kurmak istiyor. Teknoloji dayanaklı tecrübelerin sunulmasında insan faktörünü gözden kaçırmamak gerektiğini vurgulayan Süratli, “Bugün, tüketicilerin %59’u, şirketlerin müşteri tecrübesinin gereğince insan ögesi içermediğini düşünüyor. Global ölçekte tüketicilerin gerçek bireylerle irtibat ve makine etkileşimine yaklaşımı incelendiğinde, tüketicilerin %75’i teknoloji gelişmeye devam ettikçe gerçek bireylerle etkileşimde olma isteklerinin arttığını belirtiyor. Teknoloji gelişip otomasyon daha yaygın hale gelse bile gerçek şahıslarla etkileşim kıymetini kaybetmiyor” dedi.

 

Teknoloji, tecrübesi güzelleştirmenin ve rekabet avantajı sağlamanın itici gücü

 

İleri teknolojilere bugünden yatırım yapan şirketlerin, müşteri tecrübesi idaresinde büyük avantajlar elde edeceğini belirten Süratli, “Araştırmaya katılanların % 56’sı teknolojiyi tecrübesi uygunlaştırmak, % 46’sı ise rekabet avantajı sağlamak için bir itici güç olarak görüyor. Önümüzdeki 1 yıl içinde müşteri tecrübesi alanında teknoloji yatırımı yapmak isteyen firmaların radarında ise sırasıyla akıllı sanal asistanlar, bilgi güvenliği teknolojileri, bulut tabanlı platformlar, gerçek vakitli data analitiği ve generative AI yer alıyor. Tüketici etkileşimlerini ve tercihlerini daha düzgün tahlil ederek daha şahsileştirilmiş tecrübeler sunma yeteneği ise yapay zekanın büyük bir avantajı olarak karşımıza çıkıyor” tabirlerinde bulundu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)