Dünya Yedekleme Günü’nde kıymetli belgelerinizi ve bedelli anılarınızı muhafaza altına alın

Veri kaybına karşı kayıtsız kalmak, işiniz yahut özel hayatınızla ilgili kritik değerdeki evraklara önemli ziyanlar verebilir

Siz şimdi o çok değerli makaleyi kaydetmeden bilgisayarınız donabilir, büyük sunumunuzdan evvel klavyenize sıcak bir içecek dökülebilir, sağlam akıllı telefonunuz toplu taşımada bir anda cebinizden kaybolabilir… Bütün bu talihsizlikler hayli gerilimli ve herkesin kendiyle ilişkilendirebileceği senaryolar. Lakin pahalı belgelerimiz öbür bir yerde gizliyse, bu senaryolar kulağa o kadar da hudut bozucu gelmez.

Aile fotoğrafları, görüntüler, vergi beyannameleri, okul/üniversite dokümanları ve hatta iş dokümanları üzere dijital olarak sakladığınız tüm dataları düşünmek için 1 dakikanızı ayırın. Şayet evinizden yönettiğiniz küçük bir işletme sahibiyseniz, bu liste daha bile kapsamlı olabilir.

Verileri kaybetmenin oldukça tatsız ancak bir o kadar da yaygın birçok yolu var ve bunların birden fazla kasıtlı olarak silme sürecinden kaynaklanmıyor. Ponemon Enstitüsü tarafından yürütülen bir araştırma, data kaybının yüzde 29 üzere şaşırtan bir oranının kaza sonucu yaşandığını ortaya koyuyor. Her an gerçekleşebilecek bu çeşit kullanıcı kaynaklı yanlışlar; tüm bilgisayarların neredeyse üçte birine halihazırda tehlikeli makus hedefli yazılım bulaştığını gösteren datalarla birleştiğinde, kıymetli belgeleriniz için görünmez fakat gerçek bir tehdit oluşturuyor.

Gerçek şu ki, birçok kişi belgelerin tesirli bir biçimde yedeklenmesi konusunda kâfi bilgiye sahip olmayabiliyor. Gitgide artan sayıda bilgisayar kullanıcısı datalarını yedeklerken, yakın periyotta yapılan bir ankete göre kullanıcıların yüzde 20’si datalarını hiçbir vakit yedeklemezken, sadece yüzde 26’lık bir kesim bunu yılda bir defa yapıyor. 

31 Mart Dünya Yedekleme Günü, en sevdiğimiz fotoğrafları, tüm pahalı belge ve dokümanları yedeklemenin değerini hatırlatıyor.

Veri yedekleme için hem son kullanıcının hem de küçük işletmelerin uygulayabileceği kolay bir kural var: “3-2-1 Kuralı”. Bu kural şunları yapmanız gerektiğini söylüyor: 

•   Verilerinizin ÜÇ farklı kopyasını oluşturun: Biri birincil yedek, başka ikisi kopya.

•   Yedeklemelerinizin kopyalarını İKİ farklı ortama yahut aygıt tipine kaydedin.

•  Talihsiz bir olay yaşanmasına karşı, yedeklediğiniz kopyalardan BİRİNİ farklı bir lokasyonda tutun.

Bu kurallar çok net bir soruyu akla getiriyor: Bahsedilen bu ek kopyalar nerede saklanmalı? Data depolamada dünya önderi olan Western Digital, yüksek kapasiteli masa üstü depolama eserlerinden hareket halindeyken de kolaylıkla taşınabilir şoförlere kadar, datalarınızın korunmasına yardımcı olan çok çeşitli harici depolama tahlilleri sunuyor. 

Zamandan ve paradan tasarruf etmek ve zorluklardan kaçınmak için kolay çözümler

Western Digital, bilgileri yedekleme gerilimini ortadan kaldıran birçok tahlil sunuyor. Tek yapmanız gereken aygıtınıza bir şoför bağlamak, WD yazılımını yüklemek ve akabinde fotoğraflarınızı, müziklerinizi, görüntülerinizi ve çok daha fazlasını yedeklemeye başlamak.

WD My Passport™ taşınabilir şoför serisi, 1 TB’tan 5 TB’a1 kadar çeşitli kapasitelerle avucunuzun içine sığacak kadar küçük boyutlarıyla hem PC hem de Mac uyumluluğu sunuyor. Bu özellik kullanıcılara; bir aile tatilinde çektikleri fotoğrafları ve görüntüleri kaydetmek için kâfi depolama alanı olduğunu bilmenin rahatlığını sunuyor. Bunun yanında, görüntü ve müzik üzere farklı multimedya evraklarını rastgele bir bilgisayardan direkt My Passport şoförüne otomatik nizamlı olarak yedeklemek için de eksiksiz bir aygıt. Parola muhafazalı yerleşik 256 bit AES donanım şifrelemesini de eklerseniz, saklılık ve güvenlik konusunda da içiniz büsbütün rahat olabilir. 

Daha büyük evraklar için çok daha süratli performans mı arıyorsunuz? WD My Passport SSD tam da bunu vadediyor. 4TB1’a kadar depolama kapasitesine, 1050MB/s2’ye varan okuma suratına ve 1000MB/sn2’ye varan yazma suratına sahip bu gelişmiş şoför, kullanıcıların evraklarına ve bilgilerine istedikleri vakit erişmelerini sağlıyor. Şoför ile birlikte verilen yedekleme yazılımı, yüksek kapasiteli belgelerin kolay bir biçimde yedeklenmesini kolaylaştırıyor. 

WD My Book™ ise sahip olduğu dokümanları mesken yahut ofisinde tutmayı tercih eden kullanıcılar için tasarlandı. Yeni tanıtılan 22TB1 depolama kapasitesiyle birlikte My Book, taşınabilir SSD ve HDD’ler, hafıza kartları ve USB flash şoförler dahil olmak üzere çeşitli modellerle binlerce doküman, fotoğraf ve görüntüyü yedekleme ve saklama özelliği ve bunları tek bir aygıtta organize ve kolay formda bir ortaya getirme fırsatı sunuyor. Daha güçlü depolama imkanı arayanlar için, RAID için optimize edilmiş ve Western Digital şoförleriyle donatılmış 44TB1 kapasiteye sahip My Book Duo, kutudan çıkar çıkmaz azamî süratte ve kapasitede çalışmaya hazır. 

Son olarak; akıllı telefonlarınızı yedeklemek istiyorsanız, Western Digital iPhone ve Android aygıtlar için SanDisk® iXpand® Flash Drive Luxe ve SanDisk Ultra® Dual Drive Luxe USB Type-C™ flash şoförleri de kullanıma sunuyor.

iXpand Luxe; fotoğrafları, görüntüleri, şahısları ve çok daha fazlasını yedeklemeye imkan tanıyan, bilhassa daima hareket halinde olan iPhone kullanıcıları için epey ülkü bir seçim. Akıllı telefon ile USB Type-C bilgisayar, tablet yahut telefonunuz ortasında süratli bir halde belge transferi yapmak için yüksek süratli USB 3.0 konektörünü aygıtınıza bağlamanız kâfi. 64 GB, 128 GB ve 256 GB kapasite seçenekleri ile gelen aygıt parola muhafazası sağlarken, çift hedefli döner tasarım konektörleri korur ve anahtarlık halkası, dışarıdayken de aygıtı yanınızda taşımanızı kolaylaştırır.

Diğer yandan SanDisk Ultra Dual Drive Luxe, Android kullanıcılarının evrakları USB Type-C akıllı telefon, tablet, Mac bilgisayarlar ve öteki USB Type-A bilgisayarlar ortasında kolay kolay taşımalarını ve taşınabilir aygıtlarında depolama alanı açmalarını sağlıyor. 1 TB’a1 kadar depolama alanı ile gelen aygıt, 150 MB/sn2’ye varan okuma suratında süratli evrak transferi özelliğine sahip ve bir anahtarlığa takılabilecek kadar kolay taşınabilir bir boyutta. 

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)