Düşük Karbonlu Üretimde Yeni Kuşak Teknolojiler Bölümümüze Entegre Oluyor

Cemtech Europe etkinliğinin açılışında konuşan TÜRKÇİMENTO CEO’su Volkan Bozay, Türk çimento dalının dünyanın en büyük beşinci ve Avrupa’nın başkan üreticisi olduğunu belirterek, “Sektörümüz yeterli kapasitesiyle tüm gereksinimlere karşılık verirken; sorumlu, yeşil dönüşüm ve güç verimliliği odaklı üretimiyle Türkiye’nin temelinde yer alıyor” dedi. 

 

TÜRKÇİMENTO’nun bölümün %94’ünü temsil eden esaslı bir çatı kuruluş olduğunu hatırlatan Bozay, konuşmasına Türk çimento kesimine ait genel bilgileri aktararak başladı. Türk çimento dalının, ülke genelinde yayılmış 56 entegre ve 21 öğütme tesisi ve 119 milyon ton muadil çimento kapasitesiyle faaliyet gösterdiğini belirten Bozay, Türkiye’nin tıpkı vakitte Avrupa’nın başkan ihracatçısı olduğunu vurguladı. Bozay, üyelerin üretim ve satışlarına ait iştirakçilere şu bilgileri aktardı: 

 

“TÜRKÇİMENTO üyelerinin 2023 yılı Ocak-Temmuz periyodunda toplam üretimi geçen yılın birebir periyoduna oranla %9,2’lik artışla 43,6 milyon tona yükseldi. Yeniden bu devirde iç satışlar ise %18,8 artışla 33,7 milyon tona ulaştı. İhracatçı Birlikleri’nin süreksiz datalarına nazaran, 2023 Ocak-Eylül devrinde çimento dalının toplam ihracatı ölçü bazında 9 aylık devirde %30 oranında azalarak 15,2 milyon tona geriledi. Dalın 9 aylık toplam ihracatının 12,4 milyon tonu çimento; 2,8 milyon tonu ise klinkerden oluştu.”

 

DÜŞÜK KARBON STRATEJİSİNDE KAMU İŞ BİRLİKLERİ ÖNCELİĞİMİZ

 

Türk çimento kesiminin üretim ve satış sayılarındaki muvaffakiyetlerinin yanında yeşil mutabakata ahenk, alternatif yakıt ve hammadde kullanımı, güç verimliliği hususlarında da dünya liginde yer aldığını söyleyen Volkan Bozay, sözlerini şöyle sürdürdü: 

 

“Önümüzdeki devir için belirlediğimiz düşük karbon stratejimizi kamu iş birlikleri ile geliştirip bu hususta da dünyada öncü olmayı hedefliyoruz. Finansman ve mevzuat açısından geliştirilmesi gereken noktalar olsa da yakın vakitte bu iş birliklerimiz sayesinde amaçlarımıza daha çabuk ulaşacağımıza inanıyoruz. Düşük karbonlu üretim konusunda kısa vadede önceliğin; alternatif hammadde ve alternatif yakıta verilmesi gerektiği görüşündeyiz. Hesaplarımıza nazaran 2022 yılında 1,6 milyon ton atık kullanarak %10,1 oranında alternatif yakıttan güç elde ettik. Düşük karbonlu üretim seyahatinde bölüm olarak karbon yakalama ve depolama ile hidrojen kullanımı üzere yeni jenerasyon teknolojiler de dalla entegre olmaya başladı. Maksadımız, düşük karbonlu çimentoların kamu ihalelerinde kullanılmasına imkan sağlamak.”

 

Avrupa Birliği Sonda Karbon Düzenleme Düzeneği geçiş sürecinin 1 Ekim prestijiyle başladığını hatırlatan Bozay, “Ülkemizde Avrupa Birliği’ne tam uyumlu bir emisyon ticaret sistemi kurulursa, karbon fiyatının karbondioksitin ton başına 100 Euro olduğu varsayımıyla, 2026 yılından sonra kademeli olarak iç piyasada eserlere 15 ila 80 Euro ek karbon maliyeti uygulanması gerekecek. Bu, son tüketiciyi olumsuz etkileyecek bir durum oluşturacak. Bu nedenle, bölümümüzde alternatif yakıt kullanımına verdiğimiz ehemmiyeti vurgulamak isterim” değerlendirmesini yaptı. 

 

6 Şubat’ta 11 vilayetimizi etkileyen Kahramanmaraş merkezli zelzele felaketlerine de değinen Bozay, “Sektörümüz bu felaketin akabinde birinci etapta arama kurtarma faaliyetleri ve havaalanı pist yenilemelerine dayanak oldu, akabinde bölgede çalışmalara durmaksızın devam etti. Bu acı tecrübeyle bilhassa İstanbul üzere kentlerde kentsel dönüşüm için süratli adımlar atıldı. Türk çimento dalı de mevcut konseyi kapasitesi ile ulusal çapta kentsel dönüşüm taleplerini karşılayacak halde, yapılacak dönüşümde ilgili paydaşlarla iş birliği yapabilecek durumdadır” dedi. 

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)