Ericsson ve AT&T’den, Geleceğin Şebekelerine Öncülük Edecek iş Birliği 

Ericsson ve AT&T’den, Geleceğin Şebekelerine Öncülük Edecek iş Birliği 

 

AT&T ve Ericsson, 14 milyar dolarlık stratejik muahede ile geleceğin programlanabilir ve akıllı şebekelerine yönelik bir dönüşümü başlatıyor. Bu iş birliği, şebeke dönüşümü ve dijitalleşme alanlarında gerçekleşecek ve 5 yıl boyunca devam edecek. Mutabakat, finansal olarak Ericsson tarihindeki en büyük mutabakat olma özelliği taşıyor.

Ericsson, AT&T’nin ABD genelindeki Açık Protokol Radyo Erişim Ağı (O-RAN- (Open RAN)) çalışmalarını desteklemek için, çok sayıda farklı Ericsson 5G O-RAN eser ve tahlilinden yararlanacak.

Ericsson, AT&T için bir 5G şebeke platformu oluşturacak. Bu platform, O-RAN standart arayüzlerini temel alarak geliştirilmiş bulut tabanlı teknolojileri kullanacak. Birebir vakitte endüstriyel seviyede ölçeklenebilirlik, maliyet verimliliği, sürdürülebilirlik ve yüksek performans sağlayacak. AT&T ve Ericsson, ilerleyen süreçte bu platformu bulut tabanlı açık bir şebekeye dönüştürmeyi de planlıyor.

Ericsson, mutabakatla ilgili altyapının üretimi için kısa bir müddet evvel Lewisville, Teksas’taki genişletilen 5G Akıllı Fabrikasından faydalanacak. Fabrika “Build America, Buy America” maddelerine uygun olduğundan, burada üretilen eserler ABD Malı etiketi taşımaya da hak kazanıyor olacak.

Ericsson, Ar-Ge yatırımlarına dayanan stratejisi doğrultusunda gelecekteki şebekeleri daha esnek, açık, sürdürülebilir ve akıllı hale getirmek için geniş bir yelpazede sürdürülebilirlik odaklı teknolojiler geliştiriyor.

Bu teknolojilerin akıllı ve programlanabilir olması, rApp( Açık kaynak uygulamaları), otomasyon ve şebeke API’ları( Uygulama Programlama Arayüzü)gibi yeniliklere giden yolu açıyor. Dahası 5G’nin potansiyelinden tümüyle yararlanılmasına ve bu sırada yeni gelir kaynakları üretilmesine imkân tanıyor.

Ericsson’un açık mimarisi ise, geliştiricilerin ferdî ve kurumsal kullanım senaryoları geliştirerek uygulamalarını mümkün kılıyor.

Ericsson Lideri ve CEO’su Börje Ekholm, hususla ilgili şunları söyledi: “Dijitalleşmenin sonraki evresinin temelinde, yüksek performanslı ve farklılaştırılmış şebekeler yer alacak. Uzun yıllardır müşterimiz olan AT&T’nin açık, bulut tabanlı ve programlanabilir şebekelere hakikat yapacağı bu stratejik geçişte Ericsson’u seçmesinden büyük memnunluk duyuyorum. Gelecek ismine epeyce heyecanlıyım. Bu dönüşümle birlikte ortaya çıkacak açık arayüzler ve API’lar(Uygulama Proglamlama arayüzü), kesimde operatörlerin şebekelerini optimize etmesi ve yeni gelir kaynakları oluşturması ismine kıymetli bir adım olacak. Yeni, performansa dayalı iş modellerinin ortaya çıkması da desteklenecek. Açık RAN’ı endüstriyel kullanıma sunma ve ABD’de dijital dönüşüme sürat kazandırma çalışmalarında AT&T ile iş birliği içinde olmaktan gurur duyuyoruz.”

AT&T’nin Şebekeden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Chris Sambar ise şu değerlendirmede bulundu: “AT&T olarak, kablosuz şebekelerle açık platform kaynak kullanımına öncülük ediyoruz. Bu iş birliği sayesinde radyo erişim ağlarını kullanıma sunarak, inovasyonu güçlendireceğiz. Rekabetin teşvik edilmesinde büyük bir rol oynayacak bu gelişme ile daha fazla Amerikalıya 5G ve fiber ilişki sunacağız. Ericsson’un Açık RAN’a verdiğimiz takviyesi paylaşmasından ve bu gelişmenin Amerika’nın dijital altyapısı için yarattığı imkanları desteklemesinden memnunluk duyuyoruz.”

ANLAŞMANIN TEKNOLOJİK DETAYLARI

İki şirketin imzaladığı stratejik mutabakatın merkezinde, açık ve programlanabilir bir şebeke oluşturma gayesi yer alıyor.

Bu sayede AT&T, hem hedefe yönelik hem de sanallaştırılmış ticari kullanıma hazır (COTS) donanımlarla, farklı satıcılardan edinilen Açık RAN donanımını ve açık şebeke idare tahlillerini ticari kullanıma sunma çalışmalarına sürat kazandıracak.

Ericsson’un sunduğu tahliller ortasında şunlar yer alıyor:

  • Ericsson’un, donanımsal açıdan yeni jenerasyon açık ön plan teknolojilerine hazır en son jenerasyon Massive MIMO ve uzak radyo sistemleri bulunuyor. Daha hafif, daha az yer kaplayan ve güç tüketimi daha düşük olan bu radyo sistemleri, bu özellikleriyle toplam kullanım maliyetini de azaltıyor.
  • Kısa bir mühlet evvel yeni jenerasyon Ericsson RAN Compute piyasaya sürüldü.
  • Açık arayüzlü Açık RAN mimarisine geçişi hızlandıracak ve Radyo Erişim Ağları’nın yeni alanlarında potansiyel paydaşlıklar kurulmasını sağlayacak Ericsson Bulut RAN tahlilleri yer alıyor. Bu tahliller ayrıyeten Ericsson’un RAN yazılımı tam manasıyla yatay bir ilişki platformu oluşturacak biçimde modüler olarak inşa etmesine imkan tanıyacak.
  • Ericsson Akıllı Otomasyon Platformu (EIAP- Ericsson Intellegent Auotomation Platfom), AT&T şebekesine kapsamlı ve çok satıcılı-çoklu teknolojili bir hizmet idaresi ve otomasyon özelliği kazandıracak. AT&T ve Ericsson, AT&T’nin ve dünya çapındaki üçüncü taraf yazılım sağlayıcıların açık kaynak uygulama (rApp) geliştirme ve inovasyon çalışmalarına sürat kazandırmayı amaçlıyor. Bu doğrultuda yazılım sağlayacılar açık EIAP açık kaynak uygulama(rApp) Ekosisteminden ve bunun pazar yeri ve Yazılım Geliştirme Araç Kitinden (SDK-Softwawre Development Took Kit) faydalanacak.Ericsson, Açık RAN standardizasyonu alanındaki başkan pozisyonundan faydalanarak, AT&T şebekesi kapsamındaki Açık Protokol Erişim ağı O-RAN Alliance SMO arayüzlerine dayanak olacak. Bunlar; O1, O2 ve A1 arayüzleri (anlık olmayan RIC’de) ve anlık olmayan radyo akıllı denetim sistemi (RIC-RAN Intellegent Controller) ile rApp’ler ortasında yer alan R1 arayüzü olarak karşımıza çıkıyor.

Ericsson’un sunduğu tahliller, şirketin 2030 yılına dek tedarik zincirinden kaynaklanan salınımı ve güç tüketimini yüzde 50 oranında azaltma maksadıyla de örtüşüyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)