Eski OpenAI CEO’su Sam Altman, Microsoft’a Katıldı

Microsoft, eski OpenAI CEO’su Sam Altman ve kurucu ortağı Greg Brockman’ı bünyesine dahil ediyor.

Altman, idare heyetinin “OpenAI’a liderlik yeteneğine artık güvenmediğini” söylemesinin akabinde Cuma günü OpenAI’dan kovulmuştu. Brockman da bu kararın akabinde şirketten ayrıldığını açıklamıştı.

Altman’ı OpenAI’a geri getirmek için hafta sonu yapılan görüşmelerin akabinde Microsoft CEO’su Satya Nadella, hem Sam Altman’ın hem de Greg Brockman’ın Microsoft’un yeni gelişmiş yapay zeka araştırma takımına liderlik etmek üzere şirkete katılacağını duyurdu.

Nadella, “Sam Altman ve Greg Brockman’ın meslektaşlarıyla birlikte yeni bir gelişmiş yapay zeka araştırma takımına liderlik etmek üzere Microsoft’a katılacakları haberini paylaşmaktan son derece heyecan duyuyoruz. Onlara muvaffakiyetleri için gereken kaynakları sağlamak üzere süratle harekete geçmeyi sabırsızlıkla bekliyoruz.” dedi.

Altman son vakitlerde yatırımcılara özel ve NVIDA’ya rakip yapay zeka Tensor Sürece Ünitesi (TPU) çipleri inşa etmek için başka bir teşebbüs sunmuştu. TPU projesinin kod ismi “Tigris” idi ve bir dizi önde gelen teşebbüs firmasının ve hatta Microsoft’un ilgisini çekmişti.

Microsoft artık Altman ve Brockman tarafından yönetilecek yeni bir gelişmiş yapay zeka araştırma grubu kurdu. Bu gelişme, Microsoft’un büyük lisan modellerini eğitmek ve potansiyel olarak NVIDIA’ya olan bağımlılıktan kaçınmak için kullanılabilecek kendi özel yapay zeka çipini oluşturduğunu duyurmasından yalnızca bir hafta sonra gerçekleşti. Microsoft ayrıyeten bulut iş yükleri için kendi ARM tabanlı CPU’sunu da inşa etti.

Microsoft’un OpenAI’da hala yaklaşık 10 milyar dolar kıymetinde olduğu söylenen büyük bir yatırımı mevcut. Şirket, OpenAI için özel bulut ortağı ve Microsoft’un bulut hizmetleri, eserler, API hizmetleri ve araştırmalar genelinde tüm OpenAI iş yüklerini destekliyor. Nadella, OpenAI ile iştiraklerine bağlı kalacaklarının da altını çiziyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)