FRC Istanbul Regional’da Kazanan Robotik Grupları Belirli Oldu

24 – 26 Mart 2023 tarihleri arasında Volkswagen Arena’da gerçekleşen FIRST® Robotics Competition (FRC) Istanbul Regional 2023 yarışmasına Birleşik Krallık, Bulgaristan, Çin, Hindistan, Kosova ve Türkiye’den 52 kadro; robotları, mühendislik çalışmaları, iş planları ve toplumsal sorumluluk projelerini sergiledi; FIRST® Robotics Competition kuralları çerçevesinde yaptıkları robotları ile de müsabakanın 2023 dönemi oyunu olan ve HAAS’ın tema sponsorluğunda gerçekleşen Charged UpSM yarışmasında teknik hünerlerini sergilediler.

FRC, öğrencilerin bir yıl boyunca bir robot tasarlama, inşa etme ve programlama sürecinde yer alarak her sene farklı bir tema etrafında düzenlenen yarışta başka ekiplerle birlikte kendilerini geliştirmelerine imkan sağlar. Müsabakanın gayesi, STEM maharetlerini geliştirme fırsatı sunarak, öğrencileri ileri teknolojilere yönlendirerek ve gelecekteki mesleklerinde başarılı olmalarına yardımcı olmaktır.

FRC, grup çalışması, işbirliği, yenilikçilik, hürmet ve topluma katkı üzere pahaları teşvik eder. Bu bedeller, öğrencilerin yalnızca STEM alanında değil, hayatlarının her alanında başarılı olmalarını sağlamak için de gereklidir. Fikret Yüksel Vakfı, FRC’nin pahalı fırsatlar sunmasını ve öğrencilerin başarılarına katkıda bulunmasını gururla destekliyor.

Ödüller, müsabakada kadroların robotlarının tasarımı, performansı, stratejisi, inovasyonu ve toplumsal katkısı üzere farklı kategorilerdeki başarılarına nazaran verilir. Bu mükafatlar, ekiplerin müsabakada gösterdikleri gayret ve muvaffakiyetlerinin takdir edilmesi için verilir. Ayrıyeten, müsabakanın ruhuna uygun olarak, kadro çalışması, profesyonellik, etik davranış ve hürmet üzere pahaları teşvik etmek hedefiyle kimi özel mükafatlar de verilmektedir. Bunlar ortasında, FIRST Impact Mükafatı üzere epey özel birtakım mükafatlar yer almaktadır.

Melis Alsan, 6431 Nokta Parantez ekibinin, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki FRC Dünya Şampiyonası’na katılma hakkı kazandığı ve en itibarlı ödül olarak kabul edilen “FIRST® Impact Award” mükafatını aldığı süreci anlatıyor. Ekibin ödül seyahatinde öncelikli maksatlarının ödül kazanmak değil, çalışmalarından keyif almak olduğunu belirtiyor. Melis’e nazaran kadrosu ar-ge projeleri, okuldaki projeleri ve FRC grubu olarak yaptıkları her şey dahil olmak üzere, ödül kazanmak hedefiyle çalışmadılar. Grubun hazırlık sürecinde en şiddetli kısmının fikir evresi olduğunu belirten Alsan, yaratıcı ve farklı bir sunum hazırlamak istediklerini ve FIRST®’ün bilim ve teknoloji alanında yaptığı ufuk açıcı çalışmaları daha fazla beşere yaymak istediklerini tabir ediyor. Grup, ödül kazanarak insanlara ilham kaynağı olmak istedi ve kendi projelerini dünyanın dört bir yanına götürerek insanları bilinçlendirdi ve eğitimler verdi.

Alsan, geçmişte Chairman’s Award olarak bilinen “FIRST® Impact Award” ödülünün, FRC’nin en itibarlı mükafatı olduğunu söylüyor. Ekip, ödül kazandıktan sonra birinci mezunlarını arayarak grupla temaslarını sürdürdü ve mezunlarının da grupla ilgilenmeye devam ettiğini belirtiyor. Alsan, son olarak, FIRST® topluluğunun sahiden dostça ve gereksinimimizi gözeten beşerlerle dolu olduğunu vurgulayarak, herkesi bu topluluğa katılmaya davet ediyor.

Yarışma, dünya çapında da ilham verici ve hayatları değiştiren bir tertip olarak yoluna devam ediyor. Shanghai Qibao Dwight Lisesi grubundan Joyce Yang için ise FRC, hayatlarını değiştiren bir tecrübe oldu.

“Gerçekten uygundu, tek sorun Türkçe anlayamıyor olmamızdı. Lakin herkes son derece yardımcı oldu ve Türkiye’de müsabakanın kusursuz olduğunu düşünüyoruz.”

Yang, FRC’nin bağlantı hünerlerini geliştirme ve kusurlarla başa çıkma konusunda kendisine yardımcı olduğunu da söylüyor.

“FRC’de yanılgılar yapmak kolaydır, lakin onlardan dersler çıkarmayı da öğrendim. yarıştan sonra yanlışlarımı daha güzel anladım ve tekrarlamayacağım.”

FIRST® Robotics Competition’da yarış galipleri haricinde verilen ödüllerden bir oburu de Dean’s List mükafatıdır. 6989 Kaiser Robotics grubundan Alisa Kurun ve 7285 Beşiktaş Rsports kadrosundan Yiğit Kasakolu, bu yılın finalistleri olarak seçildiler.

Bu itibarlı ödül, gruplarına üstün liderlik ve özveri gösteren, yarış içinde ve dışında topluma tesir eden bir öğrenciye verilir. Alisa, ekip arkadaşları tarafından aday gösterildi ve finalistler ortasından seçilerek mükafatın sahibi oldu.

Ödül kazanması konusundaki hisleri sorulduğunda Alisa şunları söyledi: “Çok memnun ve heyecanlıyım. Kadro arkadaşlarımın beni aday göstermeleri sayesinde bu mükafatı aldım. Beni aday gösterdikleri ve kaptanları olarak gurur duydukları için onlara minnettarım. Mükafatı kazanmama hakikaten katkıda bulunan şey, yarış içinde ve dışında her şeyi sevgiyle yaptığımız ve FIRST’in gerçek ruhunu hissetmemizdi. FIRST’in bir modülü olmaktan gurur duyuyorum ve bu yarış sayesinde hayatımın en düzgün tecrübelerinden kimilerini kazandım. Teşekkür ederim, çok memnunum.”

Dean’s List mükafatı, kadrosunun üstün bir üyesi olarak aday gösterilen ve ekibine ve topluma değerli tesirleri olan bir öğrenciye verilir. Alisa, ekibine kusursuz bir kaptan, mentor ve abla olarak liderlik ettiği için bu mükafatı kazandı. Her vakit herkesin olumlu bir tecrübe yaşamasını ve mümkün olduğunca çok şey öğrenmesini sağlamaya odaklandı. Bireylerin üretken toplum üyeleri olabilmeleri için kendini geliştirmenin kıymetli olduğuna inanıyor.

Alisa’nın öteki öğrenci arkadaşlarına verdiği tavsiye ise kendilerini ve topluma tesirlerini daima olarak geliştirmeleri istikametinde. Alisa ayrıyeten mezun olduktan sonra bile FIRST® ile ilgili olmaya ve FIRST®’ün misyonunu yaymaya yardımcı olmak için istekli olmaya teşvik ediyor; ona göre FIRST® herkesin bir modülü olması gereken bir seyahat ve bu yola çıkan kimse hiçbir vakit vazgeçmemeli.

Bu ödül, müsabakaya katılan tüm grupların genç üyelerinin liderlik marifetlerini ve FIRST ruhunu yansıtan bir ödüldür. Finalistleri tebrik eder, bu ve başka mükafatları almaya hak kazanan öbür ekipleri da kutlarız. İşte ödül kazanan takımlar ve şahısların listesi:

 • FIRST® Impact Mükafatı – 6431 Nokta Parantez, Hisar Okulları

 • Engineering Inspiration Mükafatı – 8159 Golden Horn

 • Rookie All Star Mükafatı – 9077 The Crown, İstanbul Atatürk Fen Lisesi

 • Woodie Flowers Finalist Mükafatı – Mertcan Gür (2905 Sultans of Türkiye, Darüşşafaka Eğitim Kurumları)

 • Dean’s List Finalist Mükafatı – Alisa Kurun (6989 Kaiser Robotics, Alman Lisesi)

 • Dean’s List Finalist Mükafatı – Yiğit Kasakolu (7285 Beşiktaş Rsports)

 • Winners – 9077 The Crown, İstanbul Atatürk Fen Lisesi

 • Winners – 7748 Techtolia Robotics, Tenzile Erdoğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi

 • Winners – 8015 The Cheetahs, Shanghai Qibao Dwight High School

 • Finalists – 7285 Beşiktaş Rsports

 • Finalists – 6436  Pars Robotics, Borsa İstanbul Başakşehir Mesleksel ve Tekniki Anadolu Lisesi

 • Finalists – 8240 Atatürk Robotics, Tabip Vasif Topçu Fen Lisesi

 • Autonomous Mükafatı sponsored by Ford – 7285 Beşiktaş Rsports

 • Creativity Mükafatı sponsored by Rockwell Automation – 6024 R Factor

 • Excellence in Engineering Mükafatı – 6436 Pars Robotics, Borsa İstanbul Başakşehir Mesleksel ve Tekniki Anadolu Lisesi

 • Gracious Professionalism Mükafatı – 2905 Sultans of Turkiye, Darüşşafaka Eğitim Kurumları

 • Highest Rookie Seed – 9124 Gesto Robotic Team, Otomotiv Sanayisi İhracatçıları Birliği Mesleksel ve Teknik Anadolu Lisesi

 • Imagery Mükafatı in honor of Jack Kamen – 7748 Techtolia Robotics, Tenzile Erdoğan Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi

 • Industrial Design Mükafatı sponsored by General Motors – 6459 AG Robotik, ALKEV Okuları

 • Innovation in Control Mükafatı – 6014 ARC, Robert Koleji

 • Judges’ Mükafatı – 8173 Gear Zero, Brighton College

 • Quaility Mükafatı – 9232 IBBTECH, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Teknoloji Atölyeleri

 • Rookie Inspiration Mükafatı – 9231 Haydarpasa Panthers, Haydarpaşa Lisesi

 • Team Spirit Mükafatı – 8863 Anatolian Deaf Eternals Robotics, Ankara Anadolu Sağırlar Spor Kulübü Derneği

 • Team Sustainability Mükafatı – 6025 Adroit Androids, Özel Bahçeşehir Anadolu Lisesi

Türkiye’de bu yıl 3 müsabaka olarak düzenlenen ve turnuvaları izlemek isteyen ziyaretçilere iştirakin fiyatsız olduğu FIRST® Robotics Competition, 27-29 Mart 2023 tarihlerinde Bosphorus Regional ve 31 Mart – 2 Nisan 2023 tarihlerinde Haliç Regional olarak Volkswagen Arena’da devam ediyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)