Gazeteciler, “Patlayıcı USB Belleklerle” Gaye Alındı

Ekvador haber kuruluşlarındaki gazeteciler, gizemli bir formda askeri sınıf patlayıcılarla donatılmış USB flaş bellekler aldı. Associated Press‘e nazaran, Ekvador’daki gazetecilere bubi tuzaklı en az beş USB şoför gönderildi. Neyse ki belleklerden sırf biri patladı ve rastgele bir yaralanmaya neden olmadı. Bu olaylar sonucunda bir kişi sorgulanmak üzere gözaltına alındı.

Ecuavisa haber kuruluşunda gazeteci olan Lenin Artieda, günün birinde beklemediği bir paket aldı. Kutunun içinde ise sıradan bir USB bellek bulunuyordu. Gazeteci USB’yi bilgisayarına taktı ve patlama sonucu PC tanınmaz hale geldi. Ne Artieda ne de odadaki rastgele biri patlamada yaralanmadı. Yetkililer tarafından daha sonra yapılan soruşturmalar, USB şoför kutusundaki patlayıcı yükün sadece yarısının tutuştuğunu ortaya çıkardı. Yani patlama olması gerekenden daha hafif biçimde gerçekleşti.

Artieda, cürüm ve yolsuzlukla ilgili haberleriyle tanınan bir gazeteci. Görünen o ki suça meyilli birtakım bireyler bu gazeteciyi maksat almış. Hükümet yetkilileri ise bu çeşit USB bellek posta bombalarını iç terörizm olarak isimlendiriyor. USB şoförlere yerleştirilen patlayıcının RDX olduğu düşünülüyor. RDX, TNT’den daha güçlü, bariz bir kokusu yahut tadı olmayan, hatta İkinci Dünya Savaşı’nda yaygın olarak kullanılan bir yüksek patlayıcı. RDX’in plastikleştirilmiş bir biçimi de kullanılıyor, bu da C-4’te bulunan patlayıcı unsur.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)