Gmail, 2024 Prestijiyle Spam Meselesini Kaynağında Azaltmak İstiyor

Gmail, Şubat 2024 tarihine kadar makus niyetli aktörler tarafından gönderilen spam mesajların ölçüsünü azaltmayı amaçlayan çeşitli değişikliklere kavuşacak. Google’ın getireceği üç değişiklik, gönderenlerin e-postalarının kimliğini doğrulamasını, istenmeyen mesajlara ait abonelikten çıkmayı kolaylaştırmayı ve gönderenlerin istenen e-postaları göndermesini sağlamayı içeriyor.

Google, değerli ölçüde e-posta gönderen herkesin, saldırganların e-posta kullanıcılarını tehdit etmek için kullandığı açıklardan yararlanılan boşlukları kapatmaya yardımcı olacak en güzel uygulamaları takip ederek “e-postalarının kimliğini güçlü bir biçimde doğrulaması” gerekeceğini belirtiyor.

Kullanıcıların artık umursamadıkları e-postaları almayı durdurmalarına yardımcı olmak için Google, gönderenlerin kullanıcılara ticari e-posta aboneliklerini tek tıklamayla iptal etme seçeneği sunmasını sağlıyor. Gönderenlerin, isteği aldıktan sonraki iki gün içinde şahısları abonelik listelerinden çıkarması gerekiyor. Google, bu ihtiyaçların artık açık standartlar haline geldiğini, münasebetiyle Gmail dışı kullanıcıların da bundan yararlanacağını söylüyor.

Google’ın aldığı bu yeni tedbir, Gmail alıcılarının istenmeyen e-posta bombardımanına uğramaması için gönderenlerin bu oranın altında kalması gereken net bir spam oranının uygulanması. Şirket, bunun dalda bir birinci olduğunu ve kullanıcıların daha az spam içerikli e-posta almasıyla sonuçlanacağının altını çiziyor.

Google, Gmail’in spam, kimlik avı ve makus emelli yazılımların birçoklarını azaltmak için halihazırda çeşitli savunmalar kullandığını açıklıyor. Öte yandan şu anda ortaya çıkan zorlukların daha karmaşık hale geldiği ve bu meselelerin üstesinden gelmek için bugün açıklanan tedbirlerin gerekli olduğu belirtiliyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)