Gmail’in İstemci Taraflı Şifrelemesi Android ve iOS’a Geldi

Google, Gmail‘in istemci taraflı şifrelemesinin (CSE) artık Android ve iOS aygıtlarda kullanılabildiğini ve bunun kullanıcılara şifreleme anahtarları ile bilgi erişimi üzerinde daha fazla denetim sağladığını duyurdu. Bu yılın başlarında Gmail’in web sürümüne istemci taraflı şifreleme eklendiğini de hatırlatalım. Bu özellik kullanıcıların şifrelenmiş e-postaları direkt aygıtlarından okumasına ve yazmasına imkan tanıyor.

Bu özellik, Google Workspace Enterprise Plus, Education Plus ve Education Standard kullanıcılarına açık durumda. İstemci taraflı şifreleme; Essentials, Business Starter, Business Standard Plus vb. üzere öbür Workspace sürümlerinde ise desteklenmiyor. Ayrıyeten, şahsî Google hesabı olan kullanıcılar tarafından da kullanılamıyor.

Google, bu özelliğin “kullanıcıların uyumluluk ve düzenleme ihtiyaçlarına bağlı kalarak taşınabilir aygıtlarının rastgele bir yerinden en hassas bilgilerinizle çalışmasına” imkan tanıdığını söylüyor. Özellik bunu e-postaları Google sunucularına göndermeden evvel şifrelemek ve dijital olarak imzalamak için S/MIME protokolünü kullanarak yapıyor.

Uygun kullanıcılar, Android yahut iOS için Gmail’de e-postalarını oluştururken bahis alanında bulunan mavi kilit simgesine dokunarak istemci taraflı şifrelemeyi açabilecek. Lakin bu özellik varsayılan olarak devre dışı durumda ve yöneticilerin CSE yönetici arayüzü aracılığıyla erişimi aktifleştirmesi gerekecek.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)