Hewlett Packard Enterprise, 2023 Ryder Cup’a Özel Entegre Private 5G ve Wi-Fi Ağı Kuruyor

Hewlett Packard Enterprise, 2023 Ryder Cup’ta kablosuz kontağın geleceğini sergileyen entegre private 5G ve Wi-Fi ağı kurduğunu duyurdu. Hewlett Packard Enterprise’ın satın aldığı Athonet’in private 5G teknolojisiyle HPE Aruba Networking’in Wi-Fi teknolojisinin birinci kere birleşimini simgeleyen bu proje, dünyanın en itibarlı spor etkinliklerinden birinde gibisi görülmemiş ölçekte yeni ve ultra inançlı özellikler, büyük ölçüde genişletilmiş kapsama alanı ve gelişmiş taraftar ve işçi tecrübesi sunacak.

İtalya’nın Roma kentindeki Marco Simone Golf & Country Club’da 25 Eylül – 1 Ekim tarihleri ortasında düzenlenen global golf aktifliği, organizatörlere irtibat konusunda zorluklar getiriyordu. Arkeolojik olarak korunan 370 dönümlük kırsal alanı kapsayan golf alanı, aktiflik sırasında 250 bin seyirciye mesken sahipliği yapmak üzere en büyük süreksiz spor stadyumlarından birine dönüştürüldü. Taraftarların ve aktiflik işçisinin aktiflik alanı boyunca her vakit yüksek bant genişliğinde ilişkiye gereksinim duyması nedeniyle, organizatörler için yenilikçi, son teknoloji eseri bir kablosuz ağ tahlili çok kıymetliydi.

HPE, Ryder Cup’ın kritik ilişki ihtiyaçlarını karşılamak için çığır açan entegre Wi-Fi ve private 5G ağı tasarladı. Temasın Wi-Fi kısmı, yüklü olarak aktifliğin tanınan alanlarında toplanan binlerce taraftar için gereken yüksek kapasiteli ilişkiyi sağlıyor. Private 5G kontağı, golf alanının daha uzak kısımlarındaki geniş kapsama alanının yanı sıra kritik operasyon çalışanına ayrılmış inançlı bir özel ağ sunuyor. Bu özel ağ tasarımı, özel ağın geleceğine dair bir ön izleme sunmanın yanı sıra HPE’nin Haziran 2023’te Athonet’i satın alarak ortaya koyduğu vizyonun erken biçimde hayata geçişini simgeliyor.

European Tour kümesi ve Ryder Cup Europe’un baş teknoloji sorumlusu Michael Cole, şunları söylüyor: “Ryder Cup aktifliği bize taraftar tecrübesini en üst seviyeye çıkarmak için teknolojik yeniliklerin hudutlarını zorlama fırsatı veriyor. Bu nedenle dünya standartlarında Wi-Fi ve private 5G teknolojisinin birleşimiyle yeni bir çığır açmak nitekim heyecan verici. Private 5G ağları büyük operasyonel yararlar sunuyor ve bize kalabalığın yüksek bant genişliği uygulamalarına yönelik talebinden etkilenmeyen, büsbütün özel ağlar kurgulamamızı sağlıyor. Böylelikle güvenlik, idari hizmetler, biletleme ve puanlama üzere kritik hizmetleri sağlayan hücresel aygıtlar için yüksek irtibat talebiyle baskı altında kalan mahallî telekom ağlarına alternatif olarak, alanda tam kapsama alanına sahip özel ağları hayata geçirebiliyoruz.”

HPE Aruba Networking Lider Yardımcısı ve Genel Müdürü Phil Mottram da şunları ekledi: “Bu yılın başlarında Athonet’i satın aldığımızı duyurduğumuzda amacımız private 5G tahlillerinde küresel başkan olmaktı. Ryder Cup, Wi-Fi ve private 5G inovasyonlarımızın bu amaca ulaşmak için birlikte nasıl çalıştığını göstermek için âlâ bir fırsat. Bu, kuvvetli bir ortamda private 5G ve Wi-Fi entegrasyonu için harika bir vitrin sunuyor. Private 5G operasyon işçisi için genişletilmiş menzil ve güvenilirlik sağlarken, Wi-Fi 6E çekirdek alanlarda ağırlaşan binlerce taraftara yüksek kapasiteli irtibat sağlıyor.”

HPE Aruba Networking tarafından desteklenen yüksek performanslı Wi-Fi ağı, organizatörler, yarışmacılar, sponsorlar ve seyirciler için ana temas kaynağını sağlamaya devam ediyor. Ağır olarak konuşlandırılmış Wi-Fi 6 ve Wi-Fi 6E ağlarının yüksek randıman kapasitesi, kulüp binası, konaklama ve perakende satış yerlerinin yanı sıra seyirci tribünleri üzere kalabalık alanlar için en uygun tahlili sunuyor. Ayrıyeten, dizüstü bilgisayarlar ve tabletler üzere aygıtlar çoklukla hücresel ağlara bağlanamıyor ve kamusal ve özel hücresel ağlar ortasındaki dolanım mutabakatları şimdi emekleme basamağında.

Kurgulanan ağ, en yeni Wi-Fi 6 ve Wi-Fi 6E teknolojilerinden yararlanarak 800’den fazla Wi-Fi erişim noktası aracılığıyla Paris 2018’e nazaran iki kat daha fazla kapasite sunuyor. Ağın omurgası, tüm ağda tek bir görünürlük ve denetim noktası sağlayan ağ idaresi için yapay zeka dayanaklı HPE Aruba Networking Central ile 200 HPE Aruba Networking CX anahtarı üzerine inşa edildi. HPE Aruba Networking Central’daki gösterge paneli ayrıyeten ağda sorun giderme, optimizasyon ve güvenlik perspektifinden tüm ortamda neler olup bittiğine dair yapay zeka takviyeli içgörüler sağlıyor. HPE Aruba Networking ClearPass, Wi-Fi altyapısı genelinde gelişmiş izleyici tecrübesi için inançlı, verimli erişim denetimi ve iştirak sağlıyor. Ağ ve bilgi süreç ortamının HPE GreenLake uçtan buluta platformu üzerinde çalıştırılması, alanda daha az ekipman gerekmesi, yaygınlaştırma ve idarenin daha uygun maliyetli ve daha süratli olması manasına geliyor.

Private 5G ağı, misyon açısından kritik uygulamalar için kompakt ve taşınabilir bir özel hücresel tahlil olan Athonet Tactical Cube tarafından desteklenen, merkezi bir pozisyonda bulunan bir radyo direği ile tüm golf alanını kapsıyor. Private 5G, golf alanının daha uzak kısımlarındaki güneş gücüyle çalışan Wi-Fi erişim noktalarına ana taşıyıcı ilişkisi sağlayarak Wi-Fi ağının kapsama alanını kablolamaya gerek olmadan genişletiyor. Arkeolojik nedenlerden ötürü sahanın muhakkak kısımlarına kablo döşenemediği için bu kıymetli bir bahis. Private 5G ayrıyeten güvenlik, vazifeliler ve ulaşım üzere garantili bant genişliğine gereksinim duyan, gecikmeye ve kapasiteye hassas kritik operasyonlar için inançlı, kısımlara ayrılmış bir ağ sunuyor.

İtalya tüm 5G spektrumunu taşınabilir hizmet sağlayıcılarına tahsis etmiş durumda. Bu nedenle spektrum olağanda direkt işletmelere açık değil. Lakin İtalyan Hükümeti Ryder Cup için bir istisna yaptı ve İrtibat Bakanlığı, 5G için eksiksiz olan 3.8 GHz bandına erişim sağladı. Zira bu bant büyük aralıklar ortasında çok fazla bilgi taşıyabiliyor. Dünya çapında private 5G’nin potansiyelini gerçekleştirmek için kamu idareleri, Ryder Cup’ta olduğu üzere yeni ve yenilikçi kullanım durumları için spektrum sağlayarak işletmeleri, telekomünikasyon şirketlerini ve teknoloji satıcılarını güçlendirmede kıymetli bir rol oynayabilir.

Sonuç olarak, tüm ağ inovasyonları taraftarlar için daha da âlâ bir tecrübe sunulmasına yardımcı oluyor. Günümüzde seyirciler sadece daima temas talep etmekle kalmıyor, birebir vakitte varlıklı içerikle yönlendirilen şahsileştirilmiş, sürükleyici bir tecrübe arıyor. HPE ağından alınan içgörülerle desteklenen Roma’daki taraftarlar, sahanın neresinde olurlarsa olsunlar golf alanında sanal olarak gezinebiliyor, eser ve yiyecek kuyruklarını atlayabiliyor ve oyuncuların pozisyonlarını takip edebiliyor.  Emsal formda operasyon işçisi de taraftar davranışlarını izleyebiliyor, ağır devirlerde daha fazla işçi atayabiliyor ve anında taraftar aktivasyonları sağlayabiliyor.

Çoğu milletlerarası spor kısmında olduğu üzere, daha sürdürülebilir bir aktiflik yaratmak öncelikler listesinin üst sıralarında yer alıyor. Fakat bu durum bilhassa bir pop-up aktiflik düzenlendiğinde daha da zorlaşıyor. Bu yılki Ryder Cup’ta kablosuz ve bulut teknolojilerinin sürat kazanması, aktiflikten sonra muhtaçlık fazlası olabilecek fizikî ekipmanlarda büyük bir azalmaya yol açtı. Bu birebir vakitte golf alanı ekolojisinin daha az bozulması manasına geliyor. Ryder Cup tıpkı vakitte HPE GreenLake platformunda BT güç tüketimi, karbon emisyonları ve elektrik maliyetleri hakkında kıymetli bilgiler sunan yeni sürdürülebilirlik panosunun ilk global kullanım örneklerinden birini oluşturdu. Gösterge paneli, genel sürdürülebilirlik performansını güzelleştiren karar verme sürecini aktifleştirmek için teknolojik mülkün tamamından gelen gelişmiş analitikten yararlanıyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)