İnternetten sigorta alırken güvenliğinizi de garantiye alın

E-ticaretin kolaylığını hayatın her alanında yaşamak isteyenler, birkaç güvenlik ögesine dikkat ederek sigorta gereksinimlerini rahatlıkla online olarak karşılayabiliyor. Türkiye’nin önder insurtech markası olan ve 23 yıllık deneyimiyle yaklaşık 9 milyon müşteriye temas eden Sigortam.net, internetten inançlı bir formda poliçe almak için dikkat edilmesi gereken noktaların altını çiziyor.

 

Kurulduğu günden bu yana, 23 yıldır 9 milyona yakın müşteriye temas eden, Türkiye’nin birinci ve önder insurtech şirketi Sigortam.net, müşterilerinin sigorta muhtaçlıklarını en kolay, süratli ve uygun maliyetlerle karşılamalarını sağlıyor. 

 

E-ticaretin daha da ivmelendiği günümüzde internetten poliçe alırken dikkat edilmesi gereken birkaç kıymetli öge şöyle sıralanıyor: 

  • Ticaret Bakanlığı tarafından tek yetkili kurum olarak belirlenen Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği, gerekli kaideleri sağlayan internet sitelerini İnanç Damgası ile tescil ediyor. İtimat Damgası’nın alınması ve korunması için siteler her yıl bağımsız kuruluşlar tarafından güvenlik ve çeşitli sızma testlerinden geçiyor. Sigorta eserlerinin de bu tescile sahip sitelerden alınması güvenlik tasalarını ortadan kaldırmayı sağlıyor. 
  • Kişisel bilgilerin ve ödeme bilgilerinin makus niyetli bireylerin eline geçmesinin önlenmesi için internet üzerinde bilgi transferlerinin en üst seviyede şifreleme ile korunması gerekiyor. Bu mevzuda tüm dünyanın kabul ettiği SSL güvenlik protokolüne sahip bir site üzerinden süreç yapmak, dataların güvenliğini sağlamak için kritik bir öge. Bunu denetim etmek için öncelikle süreç yapılacak web sitesinin isminin başında “https” yazdığından ve sol tarafta sitenin inançlı olduğunu belirten kilit ikonunun bulunduğundan emin olmak gerekiyor. Kilit ikonuna tıklandığında “Sertifika (Geçerli)” yazısı bulunması, sitenin inançlı olduğuna işaret ediyor. 
  • Satın alma basamağında ödeme bilgilerinin üçüncü bireylerin eline geçmesini önlemek açısından sitenin 3D Secure altyapısına sahip olması değer taşıyor. Bir yandan müşterinin bankasına ilişkin şifre giriş ekranı açılırken öbür yandan tek kullanımlık şifre SMS’i iletiliyor. Şifre hakikat girildiğinde ödeme sürecine devam ediliyor. Böylelikle asıl kart sahibinin onayı olmadan poliçe alım süreci yapılmasının önüne geçiliyor. 
  • Müşteri kaydı oluşturma ya da sisteme yeni telefon numarası ekleme durumunda tek kullanımlık şifre (OTP-One Time Password) uygulaması, teklif isteyen kişinin hakikaten ilgili kişi olduğunun teyit edilmesi açısından gerekli bir adım. Böylelikle sisteme yanlış bir telefon numarası girilmesi ya da poliçe PDF’i ve şahsî bilgi içeren SMS’lerin yanlış şahıslara gitmesi engelleniyor. 
  • Sigorta alım süreçlerinde pek çok ferdî bilgi paylaşımı gerekebiliyor. Bu dataların kanunlara uygun olarak korunduğundan ve işlendiğinden emin olmak için, ilgili sitede Şahsî Bilgilerin Korunması Kanunu (KVKK) onayının sorgulanması ehemmiyet taşıyor.  
  • Bunların yanında uydurma web sitesi, muteber markaların isminde küçük değişiklikler içeren alan isimleri kullanabiliyor. Örneğin “Sigortam.net” yerine “Siqortam.net” ya da “Sigortamm” üzere gözden kaçabilecek değişiklikler yapılabiliyor. Bu yüzden rastgele bir süreç yapmadan evvel adres çubuğundaki ismin doğruluğunu denetim etmek gerekiyor. Site içerisinde çok fazla yazım yanlışı, reklam ya da info kısmının bulunması da sitenin güvenilirliği konusunda soru işaretleri yaratıyor. 

 

Sigortam CEO’su Bora Uludüz, hususa ait değerlendirmesinde, “Günümüzde tüketiciler tüm muhtaçlıklarını en süratli ve kolay formda karşılayabildikleri e-ticarete giderek daha fazla ilgi gösteriyor. Market alışverişinden seyahat gereksinimlerine kadar geniş bir yelpazeyi kapsayan bu trend, sigorta bölümünde de yansımasını gösteriyor. Online sigorta poliçesi alımının rahatlığından faydalanmak isteyenlerin yalnızca birkaç güvenlik ögesine dikkat etmesi gerekiyor. Sigortam.net, dijital sigortacılığın öncüsü olarak 2000 yılında kurulduğundan bu yana sunduğu hizmet kalitesi ile ismini inançla özdeşleştirmiş bir platform. Bu sayede TOBB tarafından verilen 2020 yılında İnanç Damgası’na sahip sigorta bölümündeki birinci şirket olduk. Bu tescilden de anlaşılacağı üzere ödeme bilgilerini yalnızca ödeme sürecinde kullanıyor, süreç sonrasında muhakkak kayıtlarımızdan çıkarıyoruz. Ayrıyeten şahsa özel sigorta teklifi için paylaşılan şahsî bilgiler ve daha sonra satın alma adımında paylaşılan ödeme bilgileri, küresel olarak kabul gören SSL protokolümüz ile korunuyor. 3D Secure ödeme altyapımız, müşteri kaydı oluşturulmasında tek kullanımlık şifre uygulamamız, KVKK onay süreçlerimizin de katkısıyla müşterilerimizin bilgilerinin, Sigortam.net’e ulaştığı andan ödemenin sonuna kadar en yüksek güvenlikle korunduğundan emin oluyoruz” diye konuştu. 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)