Kaspersky’den, Şifre Güvenliğine Emoji Dokunuşu: Dijital Korumanızı Renklendirin!

Kaspersky’den, Şifre Güvenliğine Emoji Dokunuşu: Dijital Korumanızı Renklendirin!

Yenilikçi Bir Adım ile Siber Tehditlere Karşı Koruma!

 

Kaspersky, emoji tabanlı şifrelerin siber güvenlik açısından kullanıcıların şifre tecrübesini daha eğlenceli ve tesirli hale getirebilecek bir potansiyele sahip olduğuna dikkat çekiyor. Bu yenilikçi yaklaşım, yalnızca şifre güvenliğini artırmakla kalmayıp tıpkı vakitte kullanıcıların giriş bilgilerini hatırlamalarını kolaylaştırarak dijital varlıklarını daha inançlı hale getirmeyi amaçlıyor.

Günümüzde pek çok internet kullanıcısı, uzun, karmaşık şifreleri hatırlamakta zorlanıyor ve çoklukla kolay şifreleri tercih ediyor.Emoji tabanlı şifreler, bu sorunu çözmek için geliştirilmiş bir yaklaşımı kullanıcılarına sunuyor. Unicode standardının bir kesimi olan emojiler, şifrelerinizi güçlendirmenin yanı sıra, onları daha süratli ve hatırlaması daha kolay hale getiriyor.

Kaspersky Türkiye Genel Müdürü Unsurum Özar konuya ait şunları söylüyor: “Emoji tabanlı şifreler, siber tehditlere karşı dayanıklılığı artırmanın yanı sıra, kullanıcı tecrübesini de kıymetli ölçüde düzgünleştiriyor. Çeşitli emoji seçenekleri, siber saldırganların hücumlarını önlemekte tesirli bir bariyer oluşturuyor. Ayrıyeten, kullanıcılar şifrelerini hatırlamakta daha başarılı oluyorlar zira bir dizi ifadeyi bir ortaya getirmek, kolay harf ve sayı kombinasyonlarından daha tesirli bir hatırlama metodu sunuyor.Buna ait bir örnek olarak ise “I believe I can fly” Uçabileceğime inanıyorum” manasına gelen bu şifre hayli sıradışı ve keyifli olduğunu söylemekte yarar var. Bu sistem kullanıcıların hayal güçleriyle daha da zenginleşecek bir potansiyele sahip”

 

Emoji tabanlı şifrelerin kullanımı pek çok avantajı beraberinde getiriyor. Klâsik şifreleme tekniklerine kıyasla, emoji tabanlı şifreler daha az karakterle daha güçlü bir güvenlik sağlıyor. Kaspersky uzmanları emoji tabanlı şifrelerle siber güvenliğin daha tesirli ve kullanıcı dostu hale gelmesinin dijital dünyada güvenliği artırmak ismine kıymetli bir adım olduğuna vurgu yapıyor. 

Emoji tabanlı şifreler kullanmanın getirdiği avantajlar:

 • Kısa ve Güçlü Şifreler: Emoji tabanlı şifreler, daha az karakterle daha güçlü bir güvenlik sağlar.
 • Siber Akınlara Karşı Dayanıklılık: emoji tabanlı şifreleri kaba kuvvet prosedürleriyle çözmekte zorlanır. Her bir emoji için mevcut çok sayıda varyasyon, bu tıp şifreleri iddia etmeyi ve çözmeyi büyük ölçüde karmaşıklaştırır.
 • Kolay Hatırlanabilirlik: Emoji kullanarak manalı cümleler oluşturmak, şifreleri hatırlamayı büyük ölçüde kolaylaştırır

 

Emoji tabanlı şifrelerin kullanımı, beraberinde avantajları getirirken, dikkat edilmesi gereken birtakım noktalar da bulunuyor:

 • Hizmet Ahenkleri: Tüm çevrimiçi platformlar, emoji tabanlı şifreleri desteklemeyebilir. Bu nedenle, kullanıcıların tercih ettikleri hizmet yahut platformlarda emoji şifrelerini kullanabilme mümkünlüğünü test etmek değerlidir.”
 • Giriş Zorlukları: Emoji girişi, bilgisayar kullanıcıları için taşınabilir aygıtlara kıyasla biraz daha zahmetli olabilir.
 • Emoji Sıralaması: Sık kullanılan emoji listeleri, şifreleri kestirim etmeyi kolaylaştırabilir; bu nedenle kullanıcılar sıralamaya dikkat etmelidir.

 

Emoji şifreleri nasıl girilir?

Emoji şifrelerini girmenin prosedürü, aygıtınıza ve işletim sistemine bağlıdır. Akıllı telefonlarda buna özel bir klavye kısmı bulunurken, bilgisayarınızda şu seçeneklerden birini kullanabilirsiniz:

 • Windows 10 yahut 11’de rastgele bir giriş alanında emoji tablosunu açmak için Win tuşuna + nokta tuşuna birebir anda basın. Birçok düzenlemede, Win + ; tuş kombinasyonu da çalışır.
 • macOS’ta emoji tablosu, rastgele bir uygulamada Nizam → Emoji ve Simgeler altında bulunur. Klavyeden tabloyu açmak için Command + Control + Boşluk çubuğunu birlikte basılı tutun.
 • Ubuntu Linux’ta (sürüm 18 ve üzeri), emoji girişi için giriş alanına sağ tıklayarak bağlam menüsünden Emoji Ekle’yi seçebilirsiniz. Klavyeden tabloyu çağırmak için Windows’taki üzere Win + nokta tuş kombinasyonunu kullanın.
 • Karakter koduyla giriş yapın. Yavaş ve sıkıcı olsa da, bu usul rastgele bir Unicode karakterini girmenin muteber bir yoludur – yalnızca emoji değil. Birinci olarak, ilgili karakterin kodunu tabloda bulun, akabinde özel bir tuş kombinasyonu kullanarak onu giriş yapın. Windows’ta Alt tuşunu basılı tutun, akabinde yan sayısal klavyedeki listeden ondalık kodu girin. Öteki işletim sistemleri için süreç burada daha ayrıntılı olarak açıklanmıştır.
 • Ancak emoji şifrelerini girmenin en kolay yolu, bunları Kaspersky Parola Yöneticisi’nde kaydetmek ve bunları gereken giriş alanlarına otomatik olarak eklemektir.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)