Konya Büyükşehir “Metaverse Oyun Geliştirme Maratonu” Düzenledi

KONYA BÜYÜKŞEHİR “METAVERSE OYUN GELİŞTİRME MARATONU” DÜZENLEDİ

 

Konya Büyükşehir Belediyesi’nin Metaverse teknolojisinde uzman insan kaynağı geliştirmek ve yenilikçi teknolojilere teşvik hedefiyle Kapsül Teknoloji Platformu’nda düzenlediği “Metathon Game Jam Yarışması” tamamlandı.


Konya Büyükşehir Belediyesi, yeni gelişen teknolojilerle daha kapsayıcı, iştirakçi ve verimli sonuçlar oluşturulması hedefiyle şehircilik hizmetlerini daha faal hale getirmek için metaverse teknolojisinden yararlanıyor.

Gelişen teknolojiyi takip eden, yenilikçi ve vizyoner tavrı ile  “Blokzincir Tabanlı Metaverse Toplantı Uygulaması” geliştirerek Türkiye’de Meta cihanını kamusal alanda birinci kullanan mahallî idare olan Konya Büyükşehir Belediyesi, Konya’da bu alandaki bilgi, birikim, farkındalık ve nitelikli insan kaynağı oluşturma amacıyla birçok faaliyet yürütüyor.

Konya Büyükşehir Belediyesi bu kapsamda “Metathon Game Jam Yarışması” düzenledi. Metaverse ve oyun dünyasına ilgi duyan her kısımdan iştirakçiye birinci gün; metaverse, iş modelleri, Metaverse’de sanat, oyun bölümü ve Web 3; ikinci günde oyun motoru ile bir workshop düzenlenerek oyun temellerinden bahsedildi. 

Kapsül Teknoloji Platformu Zindankale Yerleşkesi’nde fiziki ve online olarak verilen 15 saatlik eğitimin akabinde bu husustaki bilgi ve birikimi ortaya çıkarmak ve eğitim alan iştirakçileri teşvik etmek maksadıyla mentorler eşliğinde 48 saatlik düzenlenen Metaverse Oyun Geliştirme Maratonu düzenlendi. Bilim-kurgu temasıyla düzenlenen Türkiye’nin en kıymetli metaverse etkinliklerinden “Metathon Game Jam Yarışması”nda farklı disiplinlerden yarışmacılar kıyasıya yarıştı. Senaryo konsepti, mekanik ve oyun dinamikleri, yaratıcı tasarım, grafik kalitesi, görsel ve ses kalitesi ve tema entegrasyonu üzere birçok açıdan bedellendirilen projelerin kazananları belirli oldu. 

Büyük çekişmeye sahne olan müsabaka sonunda; geliştirdikleri projeleri heyete canlı olarak sunan grupların içinden “Apolyclipta” ekibi birinci olurken, “Fazer Force” ekibi ikinci, “Yzarc” kadrosu da üçüncü oldu. 

Metaverse alanında yenilikçi yaklaşımıyla öne çıkan Konya Büyükşehir Belediyesi’nin, bu alana yönelik farkındalık yaratmak ve insan kaynağını geliştirmek emeliyle düzenlediği “Metathon Game Jame Yarışması” metaverse alanında meslek yapmak isteyen gençlerin ilgi odağı oldu.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)