Küçükçekmeceli Öğrenciler, VEX IQ Turnuvasında İki Büyük Mükafatla Döndü

Küçükçekmece Belediyesi Çocuk Üniversitesi ve Bilgi Konutları Robotik Kadrosu, dünyanın en büyük robotik turnuvası olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren ‘VEX IQ Challenge Robotics Turnuvası’nda büyük muvaffakiyete imza atarak, kazandıkları birincilik ve üçüncülük ödülüyle Küçükçekmece’nin gurur kaynağı oldu.

Dünyanın en büyük robotik turnuvası olarak Guinness Rekorlar Kitabı’na giren VEX IQ Challenge Robotics Turnuvası’nın Türkiye Finali Kadıköy Caferağa Spor Salonu’nda gerçekleşti. Turnuvada 34401B numaralı Küçükçekmece Belediyesi Çocuk Üniversitesi Robotik Ekibi VEX’S Sirius “Teamwork Champion” kupasını alarak Türkiye 1.’liği, 61071 numaralı Bilgi Meskenleri Robotik Kadrosu ise Türkiye 3.’lüğü mükafatını almaya hak kazanarak muvaffakiyetlerini taçlandırdı.

Kemal Çebi: Geleceğimiz olan gençlerin yanında olmaya devam edeceğiz

Küçükçekmece Belediye Lideri Kemal Çebi, “Böyle kıymetli ve milletlerarası bir tertipte ilçemizin ismini başarılarıyla temsil eden Çocuk Üniversitemiz ve Bilgi Meskenleri öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Dünyanın en büyük robot müsabakalarından olan Vex IQ Challenge Robotics Turnuvası’na katılan her proje geleceğimiz olan gençlere güvenmekte ne kadar haklı olduğumuzun ispatıdır. Turnuvanın hazırlık süreçlerinde ve turnuva boyunca emeği geçen tüm öğrenci ve öğretmenlerimizi tebrik ediyorum” diye konuştu.

Ödül merasimi gerçekleştirildi

Turnuvaya katılan ekipler, haftalar süren çalışma sürelerince “Slapshot” isimli temalarına uygun robotlarını tasarlayıp, kodlarını yazdı.  Tema kurallarına nazaran alandaki taktiklerini belirleyip idmanlarını sürdüren ekipler, mühendislik defteri hazırlayarak heyet görüşmelerine de hazırlıklar yaptı.

Çekişmeli geçen sıralama maçları ile birlikte otonom marifetleri, robot hünerleri ve heyet görüşmelerine de katılan öğrenciler, muvaffakiyet ile gayret ederek ekip çalışması, sorun çözme ve mühendislik maharetlerini sergiledi. Turnuvada,  heyet değerlendirmeleri sonrasında ödül merasimi gerçekleştirildi.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)