Maddi Olmayan Mülkiyet: NFT’ler Türkiye’de Uygun Tanınıyor!

Kaspersky, bireylerin blok zinciri aracılığıyla tokenize edilen dijital varlıklar hakkında ne düşündüğünü anlamak için bir araştırma yaptı. Ankete Türkiye’den katılanların %70’i Non-Fungible Token (NFT) kavramı hakkında bilgi sahibi olduğunu söyledi.

Ancak NFT’leri duyanların %24’ü bunlar hakkında hiçbir şey bilmediğini belirtti. Burada ortaya çıkan farkındalık eksikliği, bu alanda finansal ve siber risklerle müsabaka mümkünlüğünü artıran bir tehdit ögesi olarak öne çıkıyor.

NFT’leri duyanların üçte biri bu teknolojinin dijital alanda spekülasyon yapmak için kullanıldığını düşünürken, %17’si NFT’nin insanları çevrimiçi ortamda dolandırmak için kullanılan bir teknoloji olduğu görüşünü paylaşıyor. Bununla birlikte iştirakçilerin %74’ü NFT’nin dijital varlıkların ticareti için yeni ve geleceğe dönük bir yol sunabileceğini düşünüyor, %65’i dijital varlıkların benzersizlik sağlayabileceğine ve fikri mülkiyete atıfta bulunabileceğine inanıyor.

NFT’nin geleceği kelam konusu olduğunda iştirakçilerin %70’i bunun daha değerli hale geleceğini ve yaygın olarak uygulanacağını düşünürken, %27’si bunun bir aldatmaca yahut balon olduğu görüşünde.

Kaspersky Teknik Uzmanlık Lideri Emad Haffar, şunları söylüyor: “NFT’ler günümüzün beğenilen hususları ortasında, fakat beşerler NFT piyasasında dolandırıcılık teşebbüsleriyle karşı karşıya kalabilir. Kullanıcılardan bu hususla ilgili rastgele bir haber yahut spekülasyon kelam konusu olduğunda dikkatli olmalarını istiyoruz. Yeni bir teknoloji yahut trend ortaya çıktığında bahis mümkün olduğunca fazla bilgi edinmek, finansal olanlar da dahil olmak üzere tüm riskleri tahlil etmek ve bu türlü sıcak mevzuların siber hatalılar için her vakit özel bir çekiciliğe sahip olduğunu akıldan çıkarmamak çok kıymetli.”

NFT sahipleri, öteki İnternet kullanıcıları üzere kimlik avı, makus emelli yazılım hücumları ve çevrimiçi dolandırıcılık üzere farklı siber tehditlerle karşılaşabiliyor. Kaspersky, NFT dolandırıcılığının kurbanı olmamak için şunları öneriyor:

  • Güçlü bir parola ve iki faktörlü kimlik doğrulama kullanın. Kaspersky Total Security üzere muteber bir güvenlik tahlili eşliğinde sistemlerinizi muhafaza altına alarak temel siber güvenlik kurallarına uyun.
  • Kripto paranızı borsalarda saklamak uygun görünse de soğuk bir cüzdanda, yani anahtarların ve varlıkların çevrimdışı olarak saklandığı bir donanım aygıtında saklamak daha inançlıdır.
  • NFT’lere kıymetli ölçülerde yatırım yapmadan evvel, her şeyin olması gerektiği üzere çalıştığından emin olmak için evvel küçük bir ölçü parayla birinci sürecinizi gerçekleştirin.
  • Yabancıların cüzdanınıza gönderdiği DM’ler yahut garip NFT’ler üzere spam iletilerini dikkate almayın. Bunlara berbat niyetli mukaveleler eklenmiş olabilir.
  • NFT satın almadan evvel hem bilgilerinizi hem de kripto paranızı nasıl inançta tutacağınızı araştırın. Piyasayı ve ilgili riskleri anlamak için çevrimiçi kılavuzlara, incelemelere ve referanslara başvurun.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)