Microsoft Cama Bilgi Depolamak İçin Çalışıyor: Project Silica

Microsoft, araştırma kolunun Project Silica isimli bir proje üzerinde çalıştığını duyurdu. Proje kapsamında tonlarca bilgiyi depolayan cam plakalar kullanacak yeni bir depolama teknolojisi yaratılmaya çalışılıyor.

Microsoft’un açıklaması şu biçimde: “Veriler dört basamaklı bir süreçle camda depolanıyor: Ultra süratli femtosaniye lazerle yazma, bilgisayar denetimli mikroskopla okuma, kodu çözme ve bir kütüphanede depolama. Kütüphane pasif ve depolama ünitelerinin hiçbirinde elektrik mevcut değil. Karmaşıklık, laboratuvarda boştayken şarj olan ve bilgiye gereksinim duyulduğunda uyanan robotlarda yatıyor. Robotlar raflara tırmanıyor, bardağı alıyor ve okuyucuya geri dönüyor.”

Şu anda teknoloji, birkaç terabaytlık datayı küçük bir cam plaka üzerinde depolamak için kullanılabilir durumda ve bu bilgiler en az 10.000 yıl boyunca saklanabilecek. Bu cam plakalar çok küçük olduğundan, mevcut bulut bilgi merkezleriyle karşılaştırıldığında çok daha az alan gerektiriyor.

Şu anda Microsoft, Norveç’in Svalbard kentinde Global Müzik Kasası’nın oluşturulmasına yardımcı olmak maksadıyla Project Silica’daki teknolojiyi kullanmak için Elire isimli bir teşebbüs kümesiyle çalışıyor. Teknoloji, müziklerin hem etraf dostu hem de elektromanyetik darbelere güçlü cam plakalarda saklanmasına imkan tanıyacak.

Öte yandan, cam plaka bilgi depolama teknolojisi şimdi ticari açıdan uygun değil. Microsoft, bu düzeye ulaşmadan evvel üç ila dört gelişim etabı geçeceğini söylüyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)