Microsoft, Güvenlik Uzmanları için Security Copilot’u Tanıttı

Microsoft, Salı günü Security Copilot ismini verdiği GPT-4 dayanaklı yeni bir yapay zeka botunu tanıttı. Sonlu önizleme sürümüyle tanıtılan bu bot, uçtan uca muhafaza sağlamak için yardımcı bir danışman üzere vazife görecek.

OpenAl tarafından geliştirilen GPT-4 lisan modelinden faydalanan Security Copilot, tanıtımda belirtildiği üzereyse siber güvenlik analistlerinin epeyce işini kolaylaştıracak özelliklerle karşımıza çıkacak üzere gözüküyor. Zati gereğince gelişmiş olan GPT-4’ü, Microsoft’un çeşitli güvenlik ve yazılım eserlerinden gelen tehdit istihbaratı bilgileriyle besleyerek ortaya koydukları bu eser, güvenlik takımlarının karşı karşıya kaldıkları durumu daha süratli bir formda manalandırıp aksiyon almasında yardımcı olacak.

Örneğin siber güvenlik ve olay müdahale uzmanları, Security Copilot’a kullanmış oldukları sistemlerde rastgele bir kuşkulu kullanıcı girişi yapılıp yapılmadığını araştırmasını yahut sistemlerde yaşanmış rastgele bir siber saldırıyı “cyber kill chain”e uygun halde rapor haline getirmesini söyleyebilecek. Ayrıyeten URL’lerin ziyanlı olup olmadığına dair denetimler yaptırılabilmesi, kod parçacıklarında güvenlik açıklarının daha tesirli bir halde tespit edilmesi de Security Copilot’un gayeleri ortasında.

Microsoft’un kendi açıklamasına nazaran proje, çeşitli kaynaklardan elde edilen günlük 65 trilyon datayla her geçen gün daha da güçlü bir formda eğitiliyor. Bu dataların tamamının kullanıcı kapalılığını ihlal etmeyecek biçimde elde edildiğini, müşteri datalarının temel yapay zeka modellerini eğitmek için kullanılmadığının da ayrıyeten altı çizildi.

Bu, son iki aydır Bing, Edge tarayıcı, GitHub, LinkedIn ve Skype dahil olmak üzere yazılım tekliflerine üretken yapay zeka özelliklerini istikrarlı bir halde entegre eden Microsoft’un en son yapay zeka atılımı. Bu gelişme, teknoloji devinin Office, Outlook ve Teams üzere üretkenlik ve kurumsal uygulamalar paketine yapay zeka özelliklerini entegre eden Microsoft 365 Copilot’u piyasaya sürmesinden haftalar sonra gerçekleşti.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)