NVIDIA, GTC 2024 Aktifliği İçin Tarihi Verdi

NVIDIA, 18-21 Mart tarihleri ortasında San Jose Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek olan GTC 2024 için beklenen tarihi açıkladı. Detaylar şu an için az olsa da NVIDIA’nın aktiflikte bir kere daha yapay zekaya büyük ehemmiyet vermesi bekleniyor.

GTC, NVIDIA’nın yapay zeka ve bilgi merkezi teknolojilerindeki en son yeniliklerini açıklayacağı bir platform haline geldi. Bu yıl, NVIDIA’nın yapay zeka iş yükleri için özel olarak tasarlanmış yeni jenerasyon “Blackwell” GPU’sunun beklenen çıkışına işaret edebilir.

Blackwell’in TSMC’nin 3nm sürecini kullanacağı ve evvelki GPU mimarilerinin yerini alacak bir yonga tasarımı sunacağı söyleniyor. GPU, NVIDIA’nın mevcut Hopper GPU’sunun yerini alacak ve 2024’ün ikinci yarısında üretime girmesi planlanıyor.

NVIDIA yeni jenerasyon mimari GPU’ları için genel olarak 1,7 kat performans artışı hedeflemeyi planlıyor. Amiral gemisi RTX 5090’ın sızdırılan özellikleri, toplam sayının 24.576 CUDA çekirdeğine ulaştığını gösterdi. Bu, Turing tabanlı RTX 2080’in çekirdeğinin 8 katından fazla.

Geçmişte NVIDIA, GTC’de yeni yapay zeka platformlarını, yazılımlarını ve bulut hizmetlerini tanıtmıştı. Bu yıl iştirakçiler Blackwell GPU’lar ve CEO Jensen Huang’ın açılış konuşmasındaki başka yapay zeka odaklı duyurular hakkında daha fazla bilgi arayacak.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)