Samsung Kendi Taşınabilir GPU’larını mı Geliştiriyor?

Söylentiye nazaran Exynos çiplerinin üretiminden sorumlu olan Samsung System LSI takımı, AMD’ye güvenmeye devam etmek yerine şirket içi taşınabilir GPU’lar geliştirmeyi düşünüyor.

Bundan 3 yıl evvel Samsung, RDNA2 grafiklerini Exynos çiplerine taşımak için AMD ile paydaşlık kurmak üzere iş birliği yaptı. 2022 yılının başlarında tanıtılan Galaxy S22 serisindeki Exynos 2200, Samsung’un AMD’nin RDNA 2 mimarisiyle desteklenen Samsung Xclipse GPU’ya sahip birinci akıllı telefon işlemcisi oldu. Nisan ayında iki şirket, daha fazla akıllı telefona yüksek kaliteli grafikler sunmak için çalışmaya devam etme planlarını duyurdu. Öte yandan Samsung’un AMD ile olan iştirakini sona erdirmenin eşiğinde olabileceği öne sürüldü.

Şirket, 2025 yılına kadar yapay zeka, otomotiv, ISOCELL kamera sensörleri ve grafik bahislerinde şirket içi geliştirme yeteneklerini güçlendirmeyi hedefliyor. Bu, Samsung’un kritik grafik işlemci bileşenlerinin tasarımı üzerinde tam denetime sahip olmasını sağlayacak. Sızıntı doğruysa bu, gelecekteki Exynos işlemcilerin AMD mimarisi yerine Samsung GPU’ya sahip olabileceği manasına geliyor.

Şimdilik, önümüzdeki yıl piyasaya sürülmesi beklenen Exynos 2400 yonga setinin iki kat grafik performansı sunan geliştirilmiş AMD tabanlı GPU’yu kullanacağı söylentileri devam ediyor. Fakat Samsung-AMD iştirakinin uzun vadeli görünümü şu anda belirsizliğini koruyor.

Ek olarak Samsung’un Exynos 2400 işlemcisini Asya, Afrika ve Avrupa’da kullanmayı planlarken, Galaxy S24 serisinin Kanada, Çin ve ABD versiyonunun ise Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3 ile gelebileceği söyleniyor.

Samsung cephesinden mevzuyla ilgili rastgele bir açıklama ise gelmedi.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)