Samsung, Kore Besin ve İlaç Güvenliği Bakanlığı’nın Onayladığı Uyku Apnesi Özelliğini Galaxy Watch’a Sunacak

Samsung Electronics, Samsung Health Monitor uygulamasında sunacağı yeni uyku apnesi özelliğinin Kore Besin ve İlaç Güvenliği Bakanlığı (MFDS) tarafından onaylandığını ve özelliğin önümüzdeki yılın başlarında Kore’de kullanılan Galaxy Watch serisine geleceğini duyurdu. Yeni bilhassa, daha fazla insanın, sıkıntı teşhis edilen ve çoklukla tedavi edilmeyen obstrüktif uyku apnesi semptomlarını erken evrelerde tespit edebilmesi hedefleniyor.

Samsung Electronics Lider Yardımcısı ve MX Business Dijital Sıhhat Takımı Yöneticisi Hon Pak, yeni bilhassa ilgili şunları söyledi: “Samsung, Galaxy serisi giyilebilir aygıtlarına daha fazla insanın kendi sıhhat durumunu daha güzel anlamasına ve denetim altına almasına yardımcı olacak gelişmiş teknolojiler sunma konusundaki kararlılığını sürdürüyor. Galaxy Watch serisindeki yeni uyku apnesi özelliğiyle, kullanıcılara, durumları kötüleşmeden evvel bu muhtemel rahatsızlığı mümkün olan en erken etaplarda fark edebilmeleri için, kullanımı kolay ve proaktif bir araç sunuyoruz.”

Yaygın ve önemli bir tıbbi sendrom olarak kabul edilen uyku apnesi, kişinin uykudayken nefesini durdurmasına neden oluyor. Bu da oksijen alımında kesintilere, düşük uyku kalitesine ve hipertansiyon, kalp rahatsızlığı, felç yahut bilişsel bozukluklar üzere öbür sıhhat problemlerine yol açabiliyor. Ulusal Uyku Vakfı’na (National Sleep Foundation) nazaran, ABD’deki erkeklerin yaklaşık yüzde 25’i, bayanların ise yüzde 10’u obstrüktif uyku apnesinden muzdarip ve birden fazla hasta, kendindeki semptomların farkında değil ve tedavi olmuyor. Yeni uyku apnesi özelliği, daha fazla insanın proaktif olarak sendromun belirtilerini tespit etmesini sağlamak, erken tanıyı teşvik etmek ve muhtemel sıhhat problemlerini azaltmak üzere geliştirildi.

Galaxy Watch’taki BioActive Sensörünü kullanan uyku apnesi özelliği, uyku sırasında kandaki oksijen düzeylerini takip ediyor, tespit edilen kan oksijeni bedellerinin apneye ve hipopneye nasıl yaklaştığını tahlil ederek, orta ila şiddetli ortasında obstrüktif uyku apnesi sendromunu tanımlıyor. Akabinde da Apne-Hipopne Endeksi (AHI) varsayımında bulunuyor. Bu semptomları gösterip göstermediklerini tespit etmek isteyen kullanıcıların, 10 gün içinde, her biri 4 saatten uzun olmak üzere, iki defa uykularını takip etmesi kâfi oluyor.

Galaxy Watch’un yeni uyku apnesi özelliği, kan basıncı izleme, elektrokardiyogram (EKG) takibi ve kullanıcılara bütünsel sıhhat durumlarını bileklerinden daha uygun manaya imkanı sunan Samsung Health Monitor uygulamasına eklenen son özellik olan sistemsiz kalp ritmi bildirimi (IHRN) özelliklerine eklenecek. Yeni uyku apnesi özelliği, önümüzdeki yılın başlarından itibaren Samsung Health Monitor’e yönelik uygulama güncellemeleriyle Kore’deki Galaxy Watch serisi kullanıcılarına sunulacak.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)