Samsung, SDC23’te Yeni Güvenlik Tahlillerini Duyurdu

Samsung Electronics, her yıl San Fransisco’da düzenlenen SDC’de (Samsung Developer Conference – Samsung Geliştirici Konferansı)  bu yıl eser ve hizmet ekosistemi genelinde bir dizi güvenlik inovasyonu tanıttı. One UI 6’nın piyasaya sunulmasıyla birlikte, bu yenilikler, yedeklenen ve geri yüklenen Samsung Cloud bilgileri için geçiş anahtarlarını, uçtan uca şifreleme özelliklerini, Samsung Knox Matrix güncellemelerini ve Samsung Knox Vault’un daha geniş aygıt ekosistemine genişletilmesini içeriyor. Bu gelişmeler, birden fazla aygıtın birbirine bağlandığı ve bilgi paylaştığı günümüzün hiper bağlanabilirlik çağında, güvenlikten asla ödün verilmemesini garanti altına almak üzere tasarlandı.

Samsung, SDC23’te duyurduğu yeniliklerin dalı nasıl geleceğe taşıyacağını ve bugün olduğu üzere yarın da sevdikleri süreçleri inançla yapabilmeleri için kullanıcıları yeni usullerle nasıl geliştireceğini anlattı.

Samsung Electronics Taşınabilir e- Tecrübe Ünitesinden Sorumlu Lider Yardımcısı ve Güvenlik Grubu Lideri Dr. Seungwon Shin, “En güçlü güvenlik ve zımnilik inovasyonları, aygıtınızın yanı sıra günlük taşınabilir tecrübenizi de müdafaaya yardımcı olur. Daha fazla kullanıcıyı her zamankinden daha inançta tutmak için çalışıyoruz ve en yeni güvenlik tahlillerimizle kullanıcılar, ömürlerini daha fazla seçenekle ve daha az gayretle sürdürebilecek. Böylelikle artık ve gelecek yıllarda yeni imkanların önü açılacak” dedi.

One UI 6’nın Galaxy aygıtlarında piyasaya sürülmesi ve Samsung Knox Matrix güncellemesi, Samsung’un “bağlı aygıtların bir ekosistem içinde birbirleriyle inançla temas kurabildiği bir gelecek” vizyonunu daha da ileriye taşıdı.

Geçtiğimiz yıl, Knox Matrix’in, bağlı aygıtların birbirlerini güvenlik tehditlerine karşı makul takip edeceğini ve aygıtların bir akınla müsabakası halinde başka aygıtlara bildirim göndermesini sağlayacak olan İtimat Zincirini (Trust Chain) destekleyeceği duyurulmuştu. Bu adım, bilgisayar korsanlarının bir aygıtı amaç alması durumunda Knox Matrix’in bu tehdidi algılayabileceği ve sistemin geri kalanını inançta tutmak için o aygıtı öbür aygıtlardan izole edebileceği manasına geliyor.

Samsung, SDC23’te Knox Matrix’in öteki yeteneklerine yönelik farklı güncellemeler de duyurdu. Credential Sync, Samsung Galaxy aygıtları, TV’ler ve Family Hub buzdolapları üzere birden fazla aygıt ortasında geçiş yaparken hassas bilgilerin korunmasına yardımcı oluyor. One UI 6’nın kullanıma sunulmasıyla birlikte Credential Sync, kullanıcılara, kimlik bilgilerini Samsung aygıtları ortasında senkronize etmenin kolay ve inançlı yolunu sunuyor. Artık, Credential Sync’te yedeklenen ve geri yüklenen Samsung Cloud verileri uçtan uca şifreleniyor. Bu da dataların sadece kullanıcının aygıtlarında şifrelenebilmesini ve görülebilmesini sağlıyor. Bir sunucu tehlikeye girse yahut hesap bilgileri çalınsa bile, şifreleri kullanıcıdan öbür kimse göremiyor. 2024 yılının başlarından itibaren Samsung Galaxy kullanıcıları da bilgilerini Samsung Cloud ile senkronize ederken uçtan uca şifreleme özelliğinden faydalanabilecek.

Samsung, Credential Sync’in bir kesimi olarak, geleceğin hiper irtibatlı dünyasında kimlik bilgilerini direktörün ve garanti altına almanın yeni yollarını da geliştirdi. Bunlar, web siteleri ve uygulamalardaki kimlik doğrulama safhalarında kullanılabilecek dijital kimlik bilgileri niteliğindeki geçiş anahtarları (Passkeys) olacak. One UI 6 aracılığıyla Samsung Pass, geçiş anahtarlarını kullanma özelliğiyle güncellendi ve geçiş anahtarlarının klasik şifrelerin yerini aldığı, şifresiz bir geleceğe yanlışsız değerli bir adım atıldı:

  • Daha süratli: Kullanıcılar, oturum açmak istedikleri hesabı süratlice seçtiğinde kullanıcı ismini aygıtlarına yazmadan giriş yapabilecek ve vakitten tasarruf edebilecek.
  • Daha kolay: Geçiş anahtarları kaydedildikten sonra, kullanıcılar yine kaydolmaya gerek duymadan yeni bir irtibatlı aygıta kolay kolay geçiş yapabilecek.
  • Daha inançlı: Geçiş Anahtarları sadece kullanıcıların kayıtlı web sitelerinde ve uygulamalarında çalışacak ve makûs maksatlı sitelerden yahut uygulamalardan gelen kimlik avı taarruzlarına karşı muhafaza sağlayacak.

Knox Matrix, güvenlikten ödün vermeden, birden fazla aygıt ortasında geçiş anahtarları paylaşımının uygun bir yolunu sağlayarak, şifreler konusunda ihtilal niteliğinde bir adım atıyor. FIDO’nun milletlerarası standartlarına uyan geçiş anahtarları tahlili, parmak izi okuyucuları üzere biyometrik sensörler aracılığıyla, uygulamalarda ve web sitelerinde oturum açmak için akıllı telefonlarındaki Samsung Pass’in kullanılmasını mümkün kılıyor. One UI 6 ile geçiş anahtarları, bir kullanıcının evvelki aygıtının PIN kodu, şifresi yahut kilit ekranı deseninin Samsung Galaxy akıllı telefonuna girilmesi üzere, muhakkak kaideler karşılanana kadar inançta tutuluyor. Knox Matrix’in güncellenen “güvende tutma” yetenekleri, kullanıcıların mevcut şifreleri hatırlama yahut unuttuklarını sıfırlama zorunluluğunu ortadan kaldırıyor, bağlı aygıtlar ortasında kimlik bilgilerini paylaşırken kolaylık ve daha güçlü güvenlik sağlıyor.

Geleceğin aygıt ekosistemlerini inançta tutacak inovasyonların yanında, Samsung, en güçlü güvenlik tahlillerini bugün kullanımda olan daha fazla aygıtla entegre ediyor. Samsung Knox Vault, amiral gemisi olmayan aygıtlara da sunularak, daha fazla kullanıcıyı inançta tutuyor, kullanıcılara aygıtlarını itimatla kullanabilmeleri için daha fazla seçenek sunuyor.

Knox Vault, PIN kodları, parolalar ve desenler üzere kilit ekranı bilgileri de dahil olmak üzere, bir aygıttaki en hassas bilgilerin korunmasına yardımcı oluyor. Sistemin ana işlemcisinden ve belleğinden fizikî olarak izole edilmiş inançlı bir kullanım ortamı oluşturuyor. Knox Vault, kullanıcı kilit ekranını kaydettiği anda devreye giriyor ve böylelikle kullanıcılar gereksinim duydukları güvenliğin rahatlığını sıkıntısız yaşıyor. Knox Vault ayrıyeten, kullanıcıların aygıtta depolanan özel bilgilerini şifreleyen güvenlik anahtarlarının korunmasına da yardımcı oluyor ve aygıt kaybolsa yahut çalınsa bile eksiksiz güvenlik sağlıyor.

Donanıma yönelik ve fizikî müdahalelere karşı da güçlü bir tahlil olan Samsung Knox Vault, kullanıcının özel datalarını sırf yazılım tabanlı korsanlık faaliyetlerine karşı değil, birebir vakitte üst seviye profesyonel gereçlerle donanım aksamlarına yapılan ataklara karşı da koruyor. Knox Vault birinci olarak S Serisi, Z Serisi, S FE Serisi akıllı telefonlar ve Tab S Serisi tabletler dahil olmak üzere Samsung Galaxy amiral gemisi aygıtlara sunulmuştu. 2023 yılında ise Samsung Neo QLED 8K TV’lere genişletilen tahlil, 2024 yılında One UI 6 veya sonraki sürümlere sahip Galaxy A serisi akıllı telefonları da kapsayacak formda daha geniş Galaxy ekosistemine genişletilecek.

Çok çeşitli ve güçlü güvenlik tedbirleri, Samsung Galaxy aygıtlarını kullanıcı kapalılığını korumak için daha tesirli hale getiriyor ve hiper ilişkili bir topluma kolaylık sunuyor. One UI 6, tüm bunların yanında, Galaxy’nin Güvenlik ve Saklılık Panosuna da güncellemeler sunarak, kullanıcıların, bilgilerinin nasıl kullanıldığını görmesini ve denetim etmesini her zamankinden daha kolay hale getiriyor.

SDC23’te duyurulan en yeni güvenlik ve saklılık inovasyonları, Galaxy’nin sunduğu güvenlik unsurları üzerine inşa edildi. Bu unsurlar ortasında, çiplerden uygulamalara kadar her düzeyde güvenlik sağlamak, gerçek vakitli tehditleri algılamak ve muteber ortaklarla iş birliğine dayalı müdafaa sunmak yer alıyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)