Samsung’un Düzenlediği ‘‘Solve for Tomorrow’’ Yarışında Yeni Devir Müracaatları Başladı

Samsung Electronics Türkiye ve Habitat Derneği iş birliğiyle düzenlenen “Solve for Tomorrow” müsabakası, genç öğrencileri toplumsal meseleleri çözmeye yönlendirerek, öğrenmeyi heyecan verici bir tecrübeye dönüştürüyor. Bu yıl üçüncüsü düzenlenecek program için müracaatlar, 26 Ocak 2024 tarihine kadar https://www.samsung.com/tr/solve-for-tomorrow/ sayfası üzerinden yapılabilecek.

8. sınıftan 12. sınıfa kadar öğrenciler, kurdukları en az 2, en fazla 4 kişilik kümelerle ‘‘Solve for Tomorrow’’ programına iştirak sağlayabilecek. Yarışta dereceye giren gruplardan birinci ekibe 100.000 TL, ikinci ekibe 80.000 TL, üçüncü kadroya ise 50.000 TL pahasında, shop.samsung.com/tr internet sitesi üzerinde Samsung eserlerinde kullanabilecekleri armağan çekleri verilecek.

‘‘Solve for Tomorrow’’ programı birinci cins, yarı final ve final olmak üzere üç etaptan oluşuyor. “Tasarım Odaklı Düşünme Atölyesi” kapsamında programa katılan öğrenci ve istekli eğitmenlere eğitim veriliyor. Tasarım odaklı düşünme, 5 adımlık bir süreçten oluşarak yaratıcı ve pratik fikirlerin gelişimine katkıda bulunuyor. Bu adımlar, empati kurma, sorunu tanımlama, fikir geliştirme, prototip oluşturma ve test etme biçiminde özetleniyor. Stanford Üniversitesi’nin “Design Thinking in Integrated Design Education” (Entegre Tasarım Eğitiminde Tasarım Odaklı Düşünme) programından ilham alınarak hazırlanan eğitimler, geçtiğimiz yıllarda Türkiye’nin her yerindeki gençlerin ilgisini çekmişti. “Solve for Tomorrow” programının ikinci yılında 113 eğitmen tam 42 farklı kentteki gence dokunarak “Tasarım Odaklı Düşünme” eğitimleri verdi. Ayrıyeten, Samsung ve Habitat Derneği, yarı finale kalan öğrencilere mentörlük takviyesi sunarak onların projelerini geliştirmelerine yardımcı olacak. Final basamağında devam edecek olan mentörlük dayanağıyla bir arada öğrenciler projelerini aktarmaya yardımcı Sunum Teknikleri Eğitimi alıyor olacak.

Samsung’un 2010 yılında başlattığı “Solve for Tomorrow” programı, toplumun en acil problemlerine tahlil bulmak için gençlerin yaratıcılığını ve yenilikçiliğini teşvik ediyor. STEM eğitimine olan ilgiyi ve yeterliliği artırmak için tasarlanan program, gençlerin içinde yaşadıkları dünyayı daha âlâ anlamalarına ve toplumda muhtaçlık duyulan maharetleri geliştirmelerine yardımcı oluyor. Birebir vakitte, program iştirakçilerine, etraflarındaki ortama daha derin bir anlayış geliştirme fırsatı sunmanın yanı sıra, eleştirel ve yaratıcı düşünme, irtibat kurma ve iş birliği yapma üzere değerli yetenekleri geliştirmelerine yardımcı oluyor. Ayrıyeten gençlere, iş gücü ve toplumun geleceğini şekillendirebilecek yetenekler kazandırılması hedefleniyor.

“Solve for Tomorrow” programı, bu sene ‘‘İnsanlık’’ ve ‘‘Gezegenimiz’’ olmak üzere iki temayı içeriyor. İnsanlık teması kapsamında öğrencilerin, ‘‘Sağlık ve Refah’’, ‘‘Çeşitlilik, Eşitlik ve Kapsayıcılık’’, ‘‘Herkes için Erişilebilirlik’’, ve ‘‘Nitelikli Eğitim’’ üzere hususlar altında yer alan toplumun en acil meselelerine tahlil bulma kapasitelerinin artırılması hedefleniyor.

Aynı vakitte programın ‘‘Gezegenimiz’’ teması altında, ‘‘İklim Eylemi’’, ‘‘Döngüsel Ekonomi’’, ‘‘Temiz ve Yenilenebilir Enerji’’, ‘‘Afet Odaklı Çözümler’’ üzere çevresel sorunlara dikkat çekiliyor ve bu bahislerde gençlerin farkındalığını artırarak gelecekte gezegenimizi korumak için gerekli olan yetenekleri geliştirmeleri amaçlanıyor. Bu formda, “Solve for Tomorrow” programı hem insanlık hem de gezegenimiz için daha sürdürülebilir bir gelecek inşa etme gayesini içerisinde barındırıyor.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)