Tenkofest İzmir Başladı: DEÜ’nün Teknofest Standına Ağır İlgi

Türkiye’nin birinci ve tek havacılık, uzay ve teknoloji şenliği Teknofest’in İzmir etabı, başladı. Çiğli Havalimanı’nda düzenlenen ve 1 Ekim 2023 tarihine kadar devam edecek Teknofest’te, Dokuz Eylül Üniversitesi’nin (DEÜ) kurduğu stant ağır ilgi görürken; DEÜ Konservatuvarı’nın dinletisi ile resmi olarak başlayan aktifliğe Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, T3 Vakfi İdare Konseyi Lideri Selçuk Bayraktar, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar, DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar, İzmir protokolü, üniversite rektörleri, paydaş kurumlar ve vatandaşlar katıldılar. DEÜ olarak, Türkiye’nin havacılık ve ulusal savunma atılımına her vakit dayanak verdiklerini belirten Rektör Hotar, şenlik boyunca çeşitli aktiflik ve sunumlar düzenleyeceklerini; üniversitede yapılan bilimsel çalışmaları anlatacaklarını söyledi.

Teknolojiye ve havacılık bölümüne gönül verenlerin heyecanla beklediği Teknofest’in İzmir etabı, Çiğli Havalimanı’nda başladı. Türkiye’nin birinci ve tek havacılık, uzay ve teknoloji şenliği olarak; 2018’den bu yana düzenlenen ve bu yıl ‘Sen Geleceksin Diye’ sloganıyla bölümün ve gençlerin ilgisini üzerine toplayan Teknofest’in İzmir etabı, 1 Ekim 2023 tarihine kadar devam edecek. Haftalar öncesinden şenlik hazırlıklarına başlayan Dokuz Eylül Üniversitesi’nin (DEÜ) kurduğu standa vatandaşlar ağır ilgi gösterirken; resmi açılış merasiminde, DEÜ Konservatuarı’nın Teknofest Marşı, Efem, Memleketim ve İzmir’in Kavakları yapıtlarını yorumladığı senfoni dinletisi de iştirakçilerden tam not aldı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır, T3 Vakfi İdare Heyeti Lideri Selçuk Bayraktar, Baykar Genel Müdürü Haluk Bayraktar ile DEÜ Rektörü Prof. Dr. Nükhet Hotar’ın katıldığı programda, İzmir protokolü, üniversite rektörleri, paydaş kurumlar ve vatandaşlar katıldılar.

BAĞIMSIZ TÜRKİYE VURGUSU

Açılış programında bir konuşma yapan ve Türkiye’nin ulusal teknoloji atağıyla dünyaya örnek olduğuna dikkat çeken T3 Vakfı İdare Heyeti Lideri Selçuk Bayraktar, “Gençlerimiz, endüstriyi yüksek teknoloji ile harmanlayarak yeni iş kolları oluşturuyor. Teknofest’te el ele vererek; fikir, proje ve hayallerimizi paylaşarak; daha yükseklere ulaşmamız mümkün. İnsanlık için birlikte, geleceği şekillendirenler olalım. Her vakit yanınızdayız. Gönüllülerimize, paydaşlarımıza ve aziz milletimize teşekkür ediyoruz. Daha güçlüyüz. Birlikte tam bağımsız ve müreffeh Türkiye’nin geleceğine inanıyoruz” diye konuştu.

TÜRKİYE YÜZYILI VİZYONU

Törene katılan ve Türkiye’nin havacılık ve ulusal savunma atılımını her vakit desteklediklerini kaydeden Rektör Hotar, “Dünyanın ilgiyle takip ettiği Teknofest’i, saygıdeğer Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın bağımsız ve güçlü Türkiye mefkuresine ulaşmada değerli bir güç olarak kıymetlendiriyoruz. Sayın Cumhurbaşkanımızın Türkiye Yüzyılı vizyonu, yerli ve ulusal endüstriye sahip olmayı; bu mevzuda kamu kurum ve kuruluşları ile özel kesimin ve üniversitelerin iş birliği yapmasını ön görüyor. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılını kutladığımız 2023’te; İzmir’de bu türlü dev bir tertip yapılmasını da kentimizin dinamiklerinin harekete geçirilmesi ve potansiyelinin ortaya çıkarılması açısından son derece manalı buluyoruz” diye konuştu.

NİTELİKLİ İNSAN GÜCÜ

Festival boyunca birçok rekorun kırılacağına inandıklarını tabir eden Rektör Hotar, “Gerek iştirak gerekse düzenlenecek aktiflik, yarış ve programlar noktasında birçok rekorun kırılacağını düşünüyoruz. Burada, bilhassa ülkemizin yetiştirdiği nitelikli insan gücünün ortaya çıkacağına inanıyoruz. Bu çok kıymetli zira havacılık ve uzay sanayine yönelik her adım, derinlemesine bilgi ve deneyim gerektiriyor. Bu noktada üniversitelerin, eğitim kurumlarının, üniversite-sanayi iş birliklerinin, Ar-Ge faaliyetlerinin rolü daha da artıyor. Global rekabetin ağır olduğu bir alanda, hazırlıklı olmak öncelikle beşere yatırım yapmayı gerektiriyor. Bu hususta araştırma üniversitesi olarak üzerimize düşen vazifeyi yerine getirmek için var gücümüzle çalışıyoruz. Dün düzenlediğimiz; T3 Vakfı Mütevelli Heyet Lideri ve Baykar İdare Şurası Lideri Selçuk Bayraktar’ın katıldığı programda ise bu noktadaki çabalarımızı kamuoyu ile paylaşmanın gururunu taşıyoruz” sözünde bulundu.

STANDA AĞIR İLGİ

DEÜ’de hazırlanan çeşitli projelere yer verilen; Faal Dinlenme Standı’nın kurulduğu ve ikramlarda bulunulduğu standa, birinci gün üniversite öğrencileri ve vatandaşlar da ağır ilgi gösterdi. Milletvekilleri, rektörler ve bilim insanlarının da ziyaret ettiği stantta ayrıyeten; DEÜ Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu tarafından Teknofest ziyaretçileri için özel hazırlanan kurabiyeler de vatandaşlara dağıtıldı.

DAVET ETTİ

Basın kuruluşlarının da ilgi gösterdiği stantta röportaj veren Rektör Hotar, kelamlarını şöyle sürdürdü: “Milli teknoloji atağımızı, her yaştan vatandaşımıza anlatmanın değerli olduğunu düşünüyoruz. Bilhassa çocuk ve gençlerimizin bu noktada bilgili olmasının Türkiye’nin geleceğinin inşa edilmesinde gereklilik olduğuna inanıyoruz. Bedelli vatandaşlarımızı ülkemizin havacılık endüstrinde geldiği ve gideceği noktayı görmeye; devletimizin bu hususta ne kadar kararlı olduğunu anlamaları için Teknofest İzmir’i ziyaret etmeye davet ediyoruz. Bu büyük tertibin düzenlenmesinde emeği geçen kişi ve kurumlara; standımızın kurulmasında emeği geçen büyük ailemizin fertlerine teşekkür ediyoruz.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)