Türkiye’den ulusal yapay zeka atılımı… 50 bin kişi istihdam edilecek

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay, “Türkiye’de yapay zeka alanındaki istihdamın 50 bine çıkarılması, ülkemizde bu alandaki lisansüstü mezun sayısının en az 10 bin kişi olması, memleketler arası yapay zeka endekslerinde birinci 20 ülke ortasında yer almak ve yapay zeka ekosistemi ile gayrisafi yurt içi hasılaya yüzde 5 katkı sağlanmasını hedefliyoruz” dedi.

FUAT OKTAY YAPAY ZEKA TEKNOLOJİSİNİN DEĞERİNE DEĞİNDİ

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay, Yapay Zeka Siyasetleri Derneği’nce düzenlenen ‘Yapay Zeka Tomorrow Summit Programı’na görüntü bildiri gönderdi. Oktay, çığır açan teknolojilerin gelişimi ile hayatın her alanında esaslı bir dönüşüm süreci yaşandığını belirterek, “Dünyada dijital dönüşüm, yapay zeka temelinde; büyük data, makine öğrenmesi, objelerin interneti, blokzincir, dijital kimlik, dijital cüzdan, dijital ikiz, artırılmış gerçeklik ve giyilebilir teknolojiler üzere alanlarda gerçekleşmektedir. Yapay zeka; misyonları yerine getirmek için insan zekasını taklit eden ve otonom davranışlar sergileyebilen akıllı işletim sistemlerini söz etmektedir.

Sürekli gelişen yapay zeka teknolojileri sayesinde çok büyük data kümeleri incelenerek, kayda bedel sonuçlar çıkarabilmekte ve yanılgı hissesi azaltılabilmektedir. Global Yapay Zeka Tesir Endeksi’ne nazaran; yapay zekanın 2030 yılında dünya iktisadında yaklaşık 16 trilyon dolarlık bir hisseye ulaşması bekleniyor” dedi.

TÜRKİYE’DEN YAPAY ZEKA ATILIMI: ÇALIŞMALAR GENİŞLETİLİYOR

Oktay, 2030 yılına kadar yapay zeka kullanımı ile mahallî ekonomilerde beklenen büyüme oranının yüzde 26 olduğunu vurgulayarak, “Bu dönüşümde Türkiye olarak hisse sahibi olmak için Ulusal Teknoloji Atağımız ve Dijital Türkiye amaçlarımız doğrultusunda; yapay zeka ekosistemimizi geliştiriyoruz.

Cumhurbaşkanımız liderliğinde ‘yerli ve ulusal yapay zeka atılımları için çabucak şimdi’ diyoruz. 2021-2025 yıllarını kapsayan Ulusal Yapay Zeka Strateji Evrakımız, Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ile Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız öncülüğünde, tüm paydaşlarla iş birliği içinde hazırlanıp yayımlanmıştır. Vizyonu; ‘Müreffeh bir Türkiye için çevik ve sürdürülebilir yapay zeka ekosistemiyle global ölçekte paha üretmek’ olarak belirlenen stratejinin odağında; ‘kaliteli bilgiye erişim, ortak altyapıların kullanımı ve ileri marifetlerin kazandırılması’ yer alıyor.

“Bu doğrultuda tüm paydaşları kapsayan iştirakçi bir yapıyla Ulusal Yapay Zeka Stratejisi Yönlendirme Şurası oluşturulmuştur. Tekrar yönetişim sisteminin bir öbür ögesi olarak oluşturulan Yapay Zeka Ekosistemi İstişare Kümesi; özel dal, akademi ve sivil toplumdan uzmanların iştirakiyle yönlendirme heyetine görüş sunabilmektedir” diye konuştu.

50 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLECEK

Oktay, yapay zekanın artık her dalda kullanıldığını işaret ederek, “Milli Eğitim Bakanlığı her kademede eğitim müfredatını yapay zeka hususlarını da kapsayacak formda güncellemiş ve eğitici eğitimlerini tamamlamıştır. Üniversitelerimizde yapay zeka alanında programlar yaygınlaştırılmıştır.

Halihazırda 40’dan fazla yapay zeka odaklı yüksek lisans ve doktora programı ile 30’un üzerinde üniversitede ileri analitik, yapay zeka ve robotik araştırma merkezleri bulunmaktadır. TÜBİTAK’ın Yapay Zeka Ekosistem Dayanağı ile özel kesim ve akademiyi yapay zeka odaklı çalışmalarda bir ortaya getirip ortak çalışmaları destekliyoruz.

Yapay zeka ekosistemimizin gelişmesi için tüm kurumlarımız ile eş güdüm içinde çalışarak 2025 yılı prestijiyle; Türkiye’de yapay zeka alanındaki istihdamın 50 bine çıkarılması, ülkemizde bu alandaki lisansüstü mezun sayısının en az 10 bin kişi olması, memleketler arası yapay zeka endekslerinde birinci 20 ülke ortasında yer almak ve yapay zeka ekosistemi ile gayrisafi yurt içi hasılaya yüzde 5 katkı sağlanmasını hedefliyoruz. Bu maksatları kamu- özel sektör- üniversiteler ve sivil toplum kuruluşları olarak daima birlikte sahiplenmeliyiz” dedi.

TÜRKİYE İÇİN BİR PRENSİP İMZA ATILACAK

Türkiye’nin afetlere karşı dayanıklılığını artırma amacıyla Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğinde oluşturulan ‘Ulusal Risk Kalkanı Modeli’nin de tekrar teknoloji temelli, yapay zeka ile desteklenecek pek çok faktör barındırdığını vurgulayan Oktay, şunları söyledi:

“Afet idaresi, iklim değişikliğinin tesirlerinin bertaraf edilmesi, besin arz güvenliği ve akıllı güç üzere alanlarda yerli ulusal yapay zeka alt yapılarını artırmamız elzemdir. Datadan katma pahası de birlikte üreteceğiz, teknolojik bağımsızlığımızı da birlikte kazanacağız, yapay zeka alanında daha evvel yapılmamışı da birlikte yapacağız. Türkiye yüzyılı-dijitalin yüzyılı vizyonuna, üretkenliği ve rekabetçiliği yüksek bir zeka ekosistemi ile güç katacağız. Yapay zeka alanına ilgi duyan gençlerimizi, araştırmacıları, özel kesimi ve üniversitelerimizi ulusal yapay zeka atağımızın bir kesimi olmaya ve sürece katkı vermeye davet ediyorum.” 

KAYNAK: DHA, HABER7
Değerlendirme
0 (0 Oy)