Ukrayna Siber Polisi, Binlerce Kişiyi Dolandıran Çeteye Baskın Yaptı

Ukrayna siber polisi, Avrupa Birliği ülkeleri genelinde binden fazla kurbandan yaklaşık 4.300.000 dolar çalan bir dolandırıcılık çetesinin üyelerini tutukladı.

Siber çete, Fransa, İspanya, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Portekiz ve öteki Avrupa ülkelerindeki kullanıcıları amaç alan 100’den fazla geçersiz “oltalama” sitesi oluşturarak birçok kişiyi piyasa fiyatlarının altında eserlerle kandırdı.

Kurbanlar gerçek bir alışveriş sitesinde eser sipariş ettiklerini sanarken aslında tehdit aktörlerine bilmeden girdikleri kredi kartı bilgilerini çaldırmış oldular. Mağdurların bu sitelere nasıl ulaştığı bilinmiyor, lakin makus hedefli reklamlar, kimlik avı e-postaları ve hatta toplumsal medya platformlarındaki direkt iletiler yoluyla olabileceği düşünülüyor. Ayrıyeten dolandırıcıların, çalınan bilgileri diğerlerinin kredi kartlarını kullanarak online alışverişler yapmak ve para aklama hedefiyle kullandığı tespit edilen bilgiler ortasında.

Polis, Vinnytsia ve Lviv’de iki davet merkezi tespit ettiğini ve bu merkezlerin müşterilerle bağlantı kurarak onları uydurma sitelerden sipariş vermeye ikna etmek suretiyle dolandırıcılık faaliyetlerine takviyede bulunduğunu açıkladı.

Yetkililer çete üyelerinin konutlarında, davet merkezlerinde ve otomobillerinde 30’dan fazla arama yaparak bilgisayar ekipmanlarına, cep telefonlarına ve SIM kartlara incelenmek üzere el koydu. Tutuklanan şahıslar şu anda en fazla 12 yıl mahpus cezası ve mal varlıklarına el konulmasıyla karşı karşıya. Kimlik avı çetesinin öbür on üyesi ise sorgulanmak üzere öteki Avrupa ülkelerinde gözaltına alındı.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)