“Veri Güvenliği Sırlarını Ortaya Koyma”

Günümüz dijital çağında data, boyutları ne olursa olsun işletmeler için en pahalı varlıklardan biri haline geldi. Her işletme bilgi ihlalleri ve sızıntılarının yarattığı risklerle karşı kaşıya kalabiliyor. Müşteri bilgilerinden finansal kayıtlara kadar, dataların saklılığın korunması son derece kıymet taşıyor. Kaspersky uzmanları, data sızıntıları nedeniyle oluşturulan potansiyel problemlere dikkat çekiyor ve her boyuttaki işletmelerin zımnî bilgilerini nasıl koruyabileceklerine dair pratik tekliflerde bulunuyor. 

Küçük İşletmeler için Data Sızıntılarının Tehlikeleri

Veri sızıntıları, prestij kaybından tüzel sonuçlara kadar küçük işletmeler üzerinde bir dizi olumsuz tesir yaratabiliyor. Data sızıntıları, işletmeler üzerinde çok taraflı bir tehdit oluşturarak olumsuz sonuçların bir domino tesiri başlatmasına neden olabilir. Birinci olarak, müşteri inancının erozyonu ve prestij kaybı, bir ihlalin keskin sonuçlarından bir olarak karşımıza çıkıyor. Müşteriler şahsî bilgilerini işletmelere emanet ettiklerinden, rastgele bir ihlal bu inancı zayıflatır ve kamuoyunda olumsuz bir algı oluşmasına neden olabiliyor. Müşteri sadakatinin azalması da kaçınılmaz olarak ortaya çıkabiliyor. 

 Ayrıca, bilgi sızıntıları potansiyel yaptırımları ve büyük davalara yol açabilen tüzel sonuçları beraberinde getirebiliyor. Avrupa’daki GDPR ve Türkiye’deki KVKK üzere düzenleyici çerçeveler, sıkı data sürece uygulamalarını zarurî kılıyor ve bunlara uyulmaması kıymetli para cezalarıyla sonuçlanabiliyor. İhlallerin neden olduğu kesintiler, soruşturma maliyetleri, tedbire sarfiyatları, hukuksal fiyatlar ve tazminat mutabakatları önemli finansal kayıplara da neden olabiliyor. Finansal istikametlerin ötesinde, fikri mülkiyet hırsızlığı, bilhassa tedarikçiler ve taşeronlarla yapılan mukaveleleri içeren mülkiyet bilgilerini tehlikeye atan ihlallerde değerli bir tehlike oluşturuyor. Ticari sırları tehlikeye atan ihlaller, rakiplerin kıymet biçilmez fikirleri mülkiyete erişimini sağlayarak bir işletmenin rekabet gücünü tehdit edebilir hale gelmesine neden olabiliyor. Son olarak, iş sırlarının kaybı, stratejik planlar, eser geliştirme içgörüleri yahut pazarlama stratejileri, pazar hissesi ve gelirde düşüşe yol açarak istikrarları rakipler lehine çevirebiliyor. Özetle, data sızıntılarının tesirleri çok taraflılığı esirgeyici tedbirlerin acil olarak devreye alınmasını gerekli kılıyor. 

Verileri Müdafaa ve Saklama

Veri sızıntılarına ait riskleri azaltmak için küçük işletmeler, güçlü data müdafaa tedbirleri uygulaması kıymet taşıyor. Kaspersky Türkiye Genel Müdürü Prensibim Özar, bu kapalı bilgilerin nasıl saklanması gerektiği konusunda ipuçları paylaşıyor.

Veri Şifreleme: Hassas bilgileri hem iletim sırasında hem de dinlenirken şifreleyin. Şifreleme, datayı okunamaz bir kod haline getirerek yetkisiz tarafların manalı bilgilere erişimini zorlaştırır.

 • Hassas bilgilere kimlerin erişebileceğini sınırlamak için sıkı erişim denetimleri uygulayın. Güçlü şifreler, çok faktörlü kimlik doğrulama ve rol tabanlı erişim müsaadeleri kullanın.
 • Çalışanları bilgi güvenliğinin kıymetini ve kapalı bilgileri müdafaa konusundaki rollerini eğitin. Sistemli eğitimler kazara data sızıntılarını önlemeye yardımcı olabilir.
 • Tüm yazılımı, işletim sistemleri ve uygulamalar dahil, şimdiki tutun. Yazılım güncellemeleri ekseriyetle güvenlik açıklarını ele alan güvenlik yamalarını içerir.
 • Endüstri standardı güvenlik protokollerine sahip inançlı sunucuları, hem yerinde hem de bulutta kullanın.
 • Net data saklama ve imha siyasetleri oluşturun. Artık gerekli olmayan bilgileri silerek ihlal mümkünlüğünün tesirini azaltın.
 • Üçüncü taraf tedarikçileriniz datalarınızı işliyorsa, güçlü güvenlik tedbirlerine sahip olduklarından emin olun. Uygunluklarını doğrulamak için nizamlı kontroller yapın.
 • Veri ihlali durumunda yapılacak adımları detaylı olarak belirleyen bir plan geliştirin. Bu, ihlali sınırlamaya ve tesirini en aza indirmeye yardımcı olabilir.
 • Verilerinizi tertipli olarak inançlı bir pozisyona yedekleyin. Bu, bir ihlal durumunda bilgilerin önemli kesinti olmadan geri yüklenmesini sağlar.

Fiziksel Data ve Dijital Data Güvenliğini Nasıl Sağlayabilirsiniz:

Ofis dışında çalışırken fizikî data ve dijital bilgi güvenliğinin sağlanması da ayrıyeten bir değer taşımaktadır. 

 • Hassas bilgilerinizi taşırken hassas bilgilere maruziyet riskini en aza indirmek için mesken ve ofis kullanımı için başka aygıtlar kullanın.
 • Cihazlardaki hassas dataları şifreleyerek, aygıt kaybolsa yahut çalınsa bile yetkisiz erişimi önleyin.
 • Güçlü şifreler oluşturmak ve yönetmek için bir şifre yöneticisi kullanın.
 • Hesap güvenliğini artırmak için iki faktörlü kimlik doğrulama sunan hizmetleri tercih edin.
 • Veriler için bulut depolamayı düşünün, lakin sınıflandırılmış bilgileri orada saklamaktan kaçının.

Kaspersky Türkiye Genel Müdürü Prensibim Özar ayrıca şunları söylüyor: “Günümüz dijital dünyasında bilgi sızıntıları, küçük işletmelerin temeline yönelik önemli tehditler olarak duruyor. Hassas bilgileri korumak yalnızca bir seçenek değil, her işletme için, büyüklüğü yahut kesimi ne olursa olsun artık bir zorunluluktur. Küçük işletmeler, sağlam güvenlik protokollerini benimseyerek, çalışanlarının farkındalığını artırarak ve daima tetikte kalarak değer biçilmez data hazinelerini tesirli bir halde koruyabilir ve sarsılmaz güvenlik bir ortamın gelişimine katkıda bulunabilirler. Kesin olarak inandığım üzere, bilgi ihlallerinin muhtemel yıkıcı sonuçlarından kaçınmanın temel taşı gerekli tedbirleri vaktinde almaktır. Siber tehditlerin büyük olduğu bir dünyada işletmenizi korumak bir seçenek değil, odunsuz bir gerekliliktir.” 

Kaspersky hakkında

Kaspersky, 1997 yılında kurulmuş global bir siber güvenlik ve dijital kapalılık şirketidir. Kaspersky’nin derin tehdit istihbaratı ve güvenlik uzmanlığı, dünya genelinde işletmeleri, kritik altyapıları, hükümetleri ve tüketicileri korumak için daima olarak yenilikçi tahlillere ve hizmetlere dönüşmektedir. Şirketin kapsamlı güvenlik portföyü, gelişmiş ve gelişen dijital tehditlerle gayret etmek için önde gelen uç nokta muhafazası, özel güvenlik eserleri ve hizmetleri ile Siber Bağışıklık tahlillerini içeriyor. 400 milyondan fazla kullanıcı Kaspersky teknolojileri tarafından korunmaktadır ve şirket 220.000’den fazla kurumsal müşterinin kendileri için en kıymetli olanı müdafaalarına yardımcı oluyor. kaspersky.com adresinden daha fazla bilgi edinin.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)