Windows 11 23H2 ile Belge Gezgini Adres Çubuğunda Sürükle-Bırak Özelliği Kalktı

Microsoft geliştiricilerinin görünüşe nazaran ‘sürükle ve bırak’ özelliğiyle ilgili bir alıp veremedikleri var. 23H2 olarak da bilinen “Moment 4” güncellemesi, Windows 11 KB5030310 ile birlikte isteğe bağlı bir aktifleştirme paketi olarak kullanıma sunulmaya başlamıştı. Bu güncelleme, Belge Gezgini’nin adres çubuğunda sürükle ve bırak özelliğini devre dışı bırakıyor.

Windows 11 birinci çıktığında misyon çubuğuna sürükleme süreci yapamıyorduk. Sonrasında 22H2 ile bu fonksiyon tekrar geldi, lakin artık tekrar başa sarıyoruz. 23H2 güncellemesiyle Evrak Gezgi’ni yenilendi: Yeni bir ana sayfa, detaylar bölmesi, teklif kısmı, daha yuvarlak köşeler ve OneDrive’ı ‘sürükle-bırak’ değerine derinlemesine entegre eden yeni bir adres çubuğu ile yine tasarlandı.

Microsoft, Explorer üzerinde birtakım değişiklikler yapıldığını söylüyor:

Dosya Gezgini’nin yeni tasarlanmış adres çubuğu lokal ve bulut klasörlerini tanıyor. Ayrıyeten belgenizin durumunu da gösteriyor. Microsoft OneDrive kullanıcıları için adres çubuğu artık OneDrive eşitleme durumunuzu ve bir kota açılır kutusunu içeriyor.

Hepsi tamam lakin bir sorun var. Artık adres çubuğunu kullanarak evrakları yahut uygulamaları sürükleyip bırakamıyorsunuz. Örneğin, bilgisayarınızda iki klasör varsa ve bir belgeyi birinden başkasına taşımak istiyorsanız bunu eski formülle yapamayacaksınız. Geçmişteki sürümlerde ise rastgele bir sorun yoktu.

Belki de tüm kullanıcılar sürükle-bırak fonksiyonunu kullanmıyor, lakin bu pratik özellik işleri bir epey hızlandırıyor. Microsoft, güncellenen adres çubuğunda sürükle ve bırak özelliğinin desteklenmediğini resmi olarak doğruladı. Şirket daha öncesinde gelen reaksiyonlarla birlikte birtakım eski özellikleri tekrar getirmişti. Bakalım artık neler olacak.

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)