Yapay Zeka ve Robot Teknolojisi İnsan Hayatını Kolaylaştırıyor Ancak…! Teknolojik İşsizlik Tehdidi Kapıda mı?

Dünya, seri üretime alınan birinci insansı robotun görüntülerini seyrederken bireylerde kimi dertler da kendini gösteriyor. Yapay zeka ve robot teknolojisinin süratle ilerlediği günümüzde uzmanlar, kaygılar ve olumlu tesirler ortasında istikrar kurmanın değerine vurgu yapıyor, bu teknolojilerin hakikat ve etik halde yönetilmesinin, toplumun yararına olacak sonuçlar doğurabileceğini söylüyor. Yapay zeka robotlarının, sıhhat kesiminden eğitime, tarım ve üretimden hizmet bölümüne kadar birçok alanda insan hayatını kolaylaştırabileceğine dikkat çeken Yazılım Mühendisi Dr. Öğr. Üyesi Murat Oğuz, iş kaybı kaygısının, bu teknolojilerin yaygınlaşması ile arttığına vurgu yaptı. Yapay zeka ve otomasyonun gelişmesinin, insanların daima olarak yeni maharetler öğrenme muhtaçlığını da beraberinde getireceğini belirten Oğuz, “Teknolojik işsizlik tehdidi, uzun vadeli istihdam perspektifleri konusunda soru işaretleri yaratabilir.” dedi.

Üsküdar Üniversitesi Mühendislik ve Tabiat Bilimleri Fakültesi Yazılım Mühendisliği Kısmından Dr. Öğr. Üyesi Murat Oğuz, yapay zeka robotlarının, insanların gelecekle ilgili telaş ve tasalarına ait tesirlerini anlattı.

Bu tasaların temel nedenlerini iş kaybı, maharet değişimi ve data kapalılığı ile güvenlik bağlamında ele alan Dr. Oğuz, şunları lisana getirdi:

Geleneksel maharetlerin yerine dijital yetenekler…

“Yapay zeka ve otomasyonun ilerlemesiyle birlikte, rutin ve düşük vasıflı işlerin otomatikleştirilmesi, iş kaybı kaygısına yol açabilir. Örneğin, üretim çizgisindeki robotlar, fabrika emekçilerinin yerini alabilir ve bu durum işsizlik oranlarının artmasına sebep olabilir. Yapay zeka çağında, bireylerin hangi hünerlere sahip olmaları gerektiği konusunda belirsizlikler ortaya çıkabilir. Klâsik marifetlerin yerine dijital yeteneklerin geçmesi gerekebilir. Bu da insanların eğitimlerini güncellemek için ekstra gayret harcamalarına neden olabilir. Yapay zeka sistemleri ve robotlar, büyük ölçüde datayı işlerken, bu dataların saklılığı ve güvenliği kaygı kaynağı olabilir. Bilhassa sıhhat dalında şahsî sıhhat bilgilerinin korunmasını gerektiren durumlar düşünüldüğünde bilgi güvenliği değerli.”

Yeni istihdam alanlarının oluşmasına da imkan tanıyor

Yapay zekanın ilerlemesi ve robotların daha karmaşık misyonları üstlenmesinin endüstriyel dönüşüm, iş süreçlerinin uygunlaştırılması, yeni istihdam alanları üzere değişikliklere neden olabileceğini belirten Dr. Oğuz, “Yapay zeka ve robotların daha karmaşık vazifeleri üstlenmesi, üretim ve hizmet bölümlerinde endüstriyel dönüşüme yol açabilir. Otomasyon, verimliliği artırarak eser ve hizmet kalitesini yükseltebilir. Yapay zeka data tahlili ve varsayım yetenekleri sayesinde iş süreçlerini daha verimli hale getirebilir. Örneğin, lojistik kesiminde rota optimizasyonu yaparak taşıma maliyetlerini düşürebilir. Yapay zeka ve robot teknolojilerinin gelişmesi yeni istihdam alanlarının oluşmasına da imkan tanır. Yapay zeka uzmanları, robot mühendisleri ve data analistleri üzere konumlar, geleceğin istihdam fırsatlarını şekillendirebilir.” dedi.

Sağlık dalındaki cerrahi robotlar

Yapay zeka ve robotların olumlu taraflarına atıfta bulunan Dr. Oğuz, “Yapay zeka robotları, sıhhat bölümünden eğitime, tarım ve üretimden hizmet bölümüne kadar birçok alanda insan hayatını kolaylaştırabilir. Örneğin, sıhhat kesiminde cerrahi robotlar, hassas ve güçlü ameliyatları daha az invazif bir formda gerçekleştirerek hasta düzgünleşme süreçlerini hızlandırabilir.” dedi.

Ancak yapay zeka ve robotların denetimsiz bir biçimde gelişmesinin, ahlaki ve güvenlik problemlerine yol açabileceğini de lisana getiren Dr. Oğuz, “Örneğin, otomasyonun süratle yaygınlaştığı bir dünyada, otomasyon sistemlerinin güvenliği sağlamak için kâfi tedbirler alınmazsa, siber ataklar yahut sistem yanlışları önemli sonuçlara yol açabilir.” biçiminde konuştu.

Yapay zeka, yeni marifetler öğrenme muhtaçlığını da getiriyor…

Yapay zeka robotlarının, tekrarlayıcı ve vakit alıcı işleri otomatikleştirerek insanların daha stratejik vazifelere odaklanmasına yardımcı olabileceğini de kaydeden Dr. Oğuz, lakin yapay zeka ve otomasyonun gelişmesinin, insanların daima olarak yeni marifetler öğrenme gereksinimini da beraberinde getireceğini anlattı.

Teknolojik işsizlik tehdidi

Dr. Murat Oğuz, iş kaybı kaygısının bu teknolojilerin yaygınlaşması ile arttığına dikkat çekerek, “Düşük vasıflı ve tekrarlayıcı işlerin otomasyonla yer değiştirmesi, işsizlik riskini artırabilir. Teknolojik işsizlik tehdidi, uzun vadeli istihdam perspektifleri konusunda soru işaretleri yaratabilir.” diye tabir etti.

Yapay zeka ve robot teknolojisinin ilerlemesinin, beraberinde olumlu tesirleri de getirdiğini kaydeden Dr. Oğuz, şöyle dedi:

“Sağlık dalındaki gelişmeler sayesinde, hastaların daha süratli ve gerçek bir halde teşhis edilmesi ve tedavi edilmesi mümkün hale geliyor. Yapay zeka dayanaklı robotlar, cerrahi müdahalelerin daha hassas ve tesirli bir formda gerçekleştirilmesine imkan sağlayabilir. Bununla birlikte, tarım bölümünde kullanılan robotlar, verimliliği artırarak besin üretimini desteklerken, birebir vakitte sürdürülebilir tarım uygulamalarının yaygınlaşmasına da yardımcı olabilir. Ziraî otomasyon, verimliliği artırarak daha fazla beşere sağlıklı besin sağlamak için değerli bir adım olabilir.”

Bu periyot geleceği şekillendiriyor

Dr. Murat Oğuz, yapay zeka ve robot teknolojisinin süratle ilerlediği bir dünyada, tasalar ve olumlu tesirler ortasında istikrar kurmanın kıymetine vurgu yaparak kelamlarını şöyle tamamladı:

“Bu teknolojilerin yanlışsız ve etik biçimde yönetilmesi, toplumun yararına olacak sonuçlar doğurabilir. İnsanların bu teknolojilere ahenk sağlaması ve marifet setlerini tekrar şekillendirmesi gerekebilir.”

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Oyun Haberleri

Değerlendirme
0 (0 Oy)